36-то заседание на Общинскиа съвет - Бургас започна точно в 10.00 ч. в заседателната зала на Областната управа. Дневният ред на заседанието включва 60 редовни докладни. Съветниците приеха да разгледат и пет допълнителни докладни записки.
На днешното заседание на местния парламент трябва да бъде приета програмата за опазване на околната среда. Основна цел на програмата е да се постигне устойчиво решаване на екологичните проблеми в община Бургас и подобряване на състоянието на околната среда 2010-2013 г. С програмата се цели още да се обединят усилията на държавните институции, общинските органи, гражданите неправителствените организации и предприятия в опазването на околната среда. Открояване приоритети в областта на ОС и синхронизиране на общинските мерки с националните програми и стратегии е друга основна цел на програмата. Съветниците ще изслушат анализа на кмета Димитър Николов за ситуацията и оценка на потребностите от социални услуги в общината.
Съветниците трябва да разрешат на общинското ръководство да поиска от следващата година защитеното жилище за млади хора с увреждания да премине на финансиране като държавно делегирана дейност. В момента от това защитено жилище се ползват 14 млади хора, една част от които с увреждания, а други, навършили 18 години са
напуснали институциите. Тяхната издръжка е финансирана по проект от програма „Човешки ресурси”, но е с продължителност 14 месеца. Друга докладна, по която съветниците ще гласуват е присъедняването на село Черни връх, Община Камено към Община Бургас.
Павел Маринов, изпълнителен директор на Зоната за обществен достъп, по-известна като „Супер Бургас” е депозирал писмо за одобряване на подробен устройствен план за имот от 70 219 квадратни метра . Имотът е част от пристанище „Изток”. Съветниците днес ще изберат управител на Общинското предприятие „Хляб и Хлебни изделия”. След проведен конкурс на първо място е класиран Димитър Георгиев, който в момента е временно-изпълняващ длъжността управител.
За края на заседанието е оставена една от важните точки, които засягат гражданите и гостите на града, а именно - въвеждане в експлоатация на участъци за кратковременно паркиране –„синята зона”, както и таксите. Според предложението на зам.-кмета Красимир Стойчев фирменият абонамет месечно ще е 200 лева, а за гражданите, които живеят там за година да плащат 72 лева. Един лев ще струва почасовото кратковременно паркиране. В друга докладна на зам.-кмета по финанси Стойчев се определят таксите за поставянето на „скоба” на неправилно паркиралите автомобили. Предложената глоба е 12,50 лева без ДДС.
Това е последното заседание преди лятната ваканция на съветниците през август.