Какво знаят бургазлии за 9 септември? Историческите хроники пишат, че Деветосептемврийският преврат е насилствена промяна в държавната власт в България, извършена през нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. Тогава е свалено правителството на Константин Муравиев и на власт идва правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев. Дали е такава представата на хората за историческата дата?!

Ето какво показа анкетата на Gramofona.com:

 Повечето от анкетираните заявиха, че с нищо не свързват 9 септември и датата нищо не им говори. Публикуваме две мнения на хора от различни поколения. Едното е на 15-годишен ученик, а другото е на набор на преврата. 

„Ще запомня 9 септември с приобщаването на България със Западна Европа, до голяма степен скъсване на връзките с Източния блок и нов период в българската държава“, коментира ученикът от София Димитър Димитров. Според него тогава хората са показвали, че те държат властта в държавата. Димитър счита, че на днешната дата е много добре да си припомним събитията и да ги свържим със сегашната ситуация в България.

„Тогава е имало назначения на хора на високи длъжности, имало е управление без да се зачитат интересите на хората, имало е ответен удар от масите. Сега е

същото, дори в момента има някаква псевдодемокрация, която тогава е нямало“, каза още Димитър. 

 

 

За бишвия инженер от Бургас Господин Митрушев 9 септември 1944 година е тъжна история. Роден година по-късно той коментира, че тогава България е била поета от една партия-на комунистите, които са съсипали всичко. „Държавата се опоска. Не казвам, че тези, които сега са на власт не крадат безбожно. Но сега човек може да върви по улиците и да псува, може да казва: Вие сте лоши, или не сте! Тогава не можеше.

Мен са ме гонили за една реплика. Затова, че бях казал, че в света има 2 марки коли - мерцедес и останалите“, смее се Митрушев. Той допълни, че ако тогава ако не си бил приближен до партията е било много трудно да заемеш хубав, държавен пост. „Не казвам, че сега е хубаво. И сега има шуробаджанащина. Но в момента поне е по-добре, по-демоктаритично.  Човек може да излезе, да протестира, а тогава- не.

Тогава затваряха автобуси и влакове в Нефтохим и ни четяха насила политически лекции, промиваха ни главите. И не може да откажеш. Ако не отидеш на манифестация - жална ти майка, кариерата ти е съсипана“, спомня си бургазлията. В заключение той допълни, че  младите не осъзнават миналото, за тях това е нещо непонятно.