Сагата с жителите от бл. 3 А в бургаския комплекс „Изгрев“ набра сериозна скорост. Преди час трима от членовете на Инициативния комитет, който категорично се обяви против строеж на 6 етажна жилищна кооперация срещу бл. 3, се срещна с председателя на Общинския съвет Костантин Луков. По време на срещата жителите от комплекса настояваха да получат отговори, както и официалното становище от Община Бургас за проблема. Както вече Gramofona.com писа срещу блоковото пространство се намира друга жилищна кооперация-бл. 141. От нея до входа на бившите казарми е възстановена земеделска земя, която впоследствие Община Бургас обособява в три самостоятелни регулирани имота, единият от които е общински. Те са отредени за свързано жилищно застрояване. Какво строително разрешение има издадено и кой има право да строи?
Тези въпроси бяха зададени на председателя на местния парламент Костантин Луков. Той обясни, че върху общинския терен, който е 100 кв. м. се предвижда застрояване, като намерението е Общината да строи, а не инвеститор.
„Ето го и прецедентът! Една истина лъсна-предотвратихме опит да бъде допуснато тихомълком застрояване на общински имот, който в момента е незаконно ограден от някакви трети лица. Плочата, върху която ще се строи е една. Бъдещата сграда, която ще се издигне е на три имота. Странно е
да започне строеж само върху два от терените, а на третия-не. Абсурдно е свързаното застрояване да бъде съобразявано с регулационни линии. То затова е свързано-от край до край на 3 имота“, обясни Георги Михов-един от протестиращите.
Според неговия съсед Димов в плана на „Изгрев“ входът на блок 3 А е даден на противоположната страна и има неточности. „Ще се прочуем. Веднъж застанахме пред машините, ако трябва пак ще го направим“, категоричен е Димов.
Шефът на местния парламент Луков внимателно изслуша проблемите на бургазлии и им обясни, че до края на месеца ще получат отговор на поставените от тях въпроси. „Всички документи ще бъдат разгледани законосъобразно. Ще уведомя и кмета Димитър Николов за всичко, което ви притеснява“, обеща от своя страна Луков.
След срещата хората решиха, че ще направят услуга на кмета, ако отидат и съборят огражденията на общинския имот. „Кметът трябва да дойде и да ни стисне ръцете, тъй като имотът е незаконно заграден“, отново заявиха те. Следващата стъпка, която възнамеряват да предприемат е да сезират прокуратурата.
Gramofona.com се обърна за справка към главния архитект на Община Бургас Веселина Илиева, районният кмет Пенка Паспалева, районният архитект Венета Иванова. До този момент никой не можа да каже какво строително разрешение е издала Община Бургас. Очаквайте подробности!