С 14 529 души е намаляло населението на Бургаска област от 2001-ва досега, сочат първите статистически данни от тазгодишното преброяване. Към 1-ви февруари 2011 в бургаски регион живеят постоянно 409 018 души, което е 5.6% от населението на страната. Бургас е сред областите, в които тенденцията за намаляване на населението е най-слаба – едва 3,4 на сто за последните 10 години. Прираст е отчетен единствено
в София и Варна.
Намаление има в почти всички общини от областта, с изключение на Бургаска, където постоянното население се е увеличило със 198 души, в Несебърска – с 2654 души и в община Приморско – с 1838 души.
Интересен факт в национален мащаб е, че продължава тенденцията жените да са повече от мъжете. Така към настоящия момент на 1000 представители на силния пол у нас се падат 1042 дами.
Окончателните данни от преброяването ще станат ясни в края на юни.