Зелено, мокро и слънчево с променлива облачност се оказа времето по време на Зеления уикенд в Бургас. Дъждът на 16 май следобед постави пред изпитание участниците и организаторите на Карнавала на биоразнообразието и наложи всички да се съберат в зала „Петя Дубарова“ и на терасата на Морското казино.
Най-смелите не се поколебаха да се включат преди това в шествието по ул. Богориди и с чадъри и дъждобрани да дефилират до Морската градина. Карнавалът беше първото събитие от Зеления уикенд, с който Община Бургас дава старт на специалните уикенди за лято 2025.
Тази година имаше рекорден брой участници – над 270 деца от 24 детски градини! За съжаление в залата беше по-трудно да се насладим на костюмите на малчуганите, за разлика от лятна сцена Охлюва, а тази година имаше изключителни предложения и толкова много креативност. Голям хит бяха различните екосистеми – езерата на Бургас, Черно море, резерват Силкосия и др.
Преобладаваха медузи, пеликани, кокичета, пчели и раци. По-малък беше напливът на фламинго в сравнение с предишни години, но пък имаше уникални дизайнерски решения.
Разкошни акули и октоподи, каквито нямаме в нашето море, но костюмите бяха от рециклирани материали и участваха в надпреварата.
Странджанска зеленика от найлонови торбички, рибарче с бинокъл от тоалетна хартия, солянка, гларус и сафриди бяха само част от интересните костюми. Всички деца бяха великолепни герои!
Жури в състав Анна Антонова - проект EmpowerUs, Мария Андреева от РИОСВ Бургас и Елица Стефанова – Институт по океанология oцени участниците и връчи наградите в отделните категории, както и грамоти и календар за Година на водите за всяка детска градина, която се включи в Карнавала. Всяко дете получи мешка от БФБ или торба от РИОСВ Бургас и книжка за Черно море от Института по океанология на БАН.
Благодарности към всички деца, родители и учители, които се включиха в карнавала в тези предизвикателни условия и изчакаха докрай минаването на многобройните участници.
В съботния ден зелените събития на БФБ продължиха с акция за опазване на Бургаската дюна, заедно с доброволци от Уникредит Бургас. Въпреки опасността от отлагане заради лошото време и дъжда цяла сутрин, ентусиазираните доброволци не се отказаха и над 40 човека (от банката и техни придружители, деца и възрастни), както и други граждани се включиха в монтирането на лека ограда по цялата дюна, която да насочва хората за движение по вече утъпкани маршрути и да се опази целостта и видовете й.
Поставени бяха две информационни табели на двата основни входа на дюната, което беше обсъдено с концесионера на тази част на плажа. Акцията беше съгласувана с РИОСВ Бургас. Близо 800 м от дюната бяха оградени от доброволците и всички останаха много доволни от свършената работа – рязане на колчета, заостряне, монтиране на кукички, забиване през 4 м, опъване на въже и др. Екипът беше изключително добре организиран и свърши огромна работа за 2 часа, а и времето ни възнагради.
Неделният дъжд отново обърка плановете на организаторите – този път младежите от Грийнбург+, които се колебаеха дали да не отложат старта на велопохода, но в крайна сметка в 10 часа стартира едно забавно вело събитие „По пътя на солта“, с около 30 участника и 3 музикални спирки по пътя – група Cool cats на Охлюва, Bubble brothers на Пантеона и Анна на халето на солниците. Велопоходът завърши на солници север, където Радостина Ценова от БФБ разказа на участниците за Атанасовско езеро и за предизвикателствата, с които се сблъсква в момента, както и за вело възможностите, които се откриват в Бургас.
.
Тези събития са част от инициативата „Бургас на три езера“, която има за цел да насърчи по-голямата свързаност между трите езера и местната общност.