
Проектът е на стойност 212 000 лв. и цели подобряване на социалните услуги за деца в риск чрез разкриване на центрове за настаняване от семеен тип. Първият такъв център ще се помещава в тристаен апартамент в к-с
„Славейков”, ремонтиран и обзаведен с всичко необходимо. Бъдещите обитатели ще са на възраст между 7 и 14 години и за тях денонощно ще се грижи екип от 7 специалисти – педагози и психолози.
„Това е първа стъпка към реформиране на „Коджакафалията” и деинституционализация на децата в този дом, който трябва да бъде окончателно закрит като такъв до 2015 година”, заяви кметът на община Бургас Димитър Николов.
Той пое ангажимент за благоустрояване на пространството пред входа на жилището и ремонтиране на асансьора. „Община Бургас ще бъде много по-добър партньор на съседите, в сравнение с всяко друго семейство, което би се настанило в такова общинско жилище”, добави Николов.
Предстои следваща среща със собствениците на апартаменти от входа, за да бъдат успокоени всичките им притеснения.