Скапана техника и липса на организация. Така гранични полицаи, командировани в района на Граматиково, описват ситуацията на браздата.

В момента там са пренасочени голяма част от униформените, защото мигрантският поток минава основно в този район. Проблемът е, че камионите и колите, с които граничните полицаи се превозват са в ужасяващо състояние. Да се развали камион и да няма кой да прибере приключилите с дежурство е ежедневие, разказаха пред Gramofna.com гранични.

„Нощната ми смяна приключва в 6 сутринта. Трябва да мине камион да прибере мен и колегите. Той обаче се разваля, а никой не се сеща, че може да прати друг, за да ни вземе. Така чакаме часове и накрая се прибираме едва около 15 часа“, обясни граничен полицай.

По този начин, на практика едно нощно дежурство реално от 12 часа става 17, дори 18 часа. Извънреден труд, разбира се не се плаща, а и проблемът не е само в парите. „Колко време може да ти остане да си починеш, да се възстановиш и отново да отидеш в гората, за да пазиш от нелегално преминаващите“, питат полицаи. Вчера стана ясно, че Синдикалната федерация на МВР готви нови протести именно заради неуредиците около спецакцията по опазването на българо-турската граница.

Извънредният труд не само че не се плаща, но и вече има удържани суми. „При засиления миграционен натиск и сериозната опасност от тероризъм, в Главна дирекция „Гранична полиция“ си позволиха, по един незаконосъобразен начин, да лишат от заплащане на положен извънреден труд десетки полицаи. Трудът е положен през месеците май-април 2015г., а сумата надхвърляща 120 000лв. е удържана без съгласие на служителите през пролетта на 2016г.“, казват от СФС МВР.

Политическото ръководство на министерството е сезирано за проблема, но до момента няма решение по казуса. Гранични полицаи обясниха, че в момента имало и нова схема, по която извънредният им труд да не се заплаща. Полицаи, които са пуснали молба за отпуск, разбрали, че допълнителните часове преди почивката не се плащат, защото самата отпуска се отчитала като компенсация на извънредния труд.

 

Снимка: Архив