7 ключови идеи за реформа в съдебната система предлага гражданската инициатива „Правосъдие за всеки”. В нея участват адвокати, които правят своите предложения на базата на личния си опит и практика като юристи.

Признават, че са взаимствали и конкретни идеи от Румъния, която вече доказа, че знае как да реформира съдебната си система и да я превърне в независима и работеща. Днес от гражданската инициатива представиха своите предложения за промени в Бургас. Нито един съдия или прокурор обаче не намери време да чуе какво искат колегите им да се промени, за да започнат да се случват нещата и в България.

„Липсата на прокурори в залата е показателно за начина, по който съществува Прокуратурата у нас”, коментира Петромир Кънчев. В България държавното обвинение е строго йерархично и централизирано.

Оказва се, че чл. 136, ал. 3 и 4 от Закона за съдебната власт копират изцяло отменения през 2014 год. чл. 129 от Конституцията на Руската федерация. И в двата закона ясно е написано, че Прокуратурата е единна и централизирана.

Всички прокурори и следователи са подчинени на главния прокурор. Всеки прокурор от своя страна е подчинен на съответния по-горестоящ по длъжност, а всички прокурори и следователи са подчинени на административния ръководител на съответната прокуратура.

Това обаче не дава независимост на държавните обвинители, които работят в страх, че някой ще им се обади и ще повлияе на конкретното им решение по определен казус, отчитат от „Правосъдие за всеки”.

Точно за това от там предлагат всеки прокурор да има оперативна самостоятелност и независимост при работата си. Друго предложение на гражданската инициатива е мандатът на главния прокурор да се намали от 7 на 5 години. По примера на Румъния пък следва да се създаде нова длъжност – зам. главен прокурор за борба с корупцията.

Той трябва да е напълно независим от главния прокурор и да има свободата на действие да разследва всички, включително и първият обвинител на държавата. По-кратки трябва да са и мандатите на членовете на Висшия съдебен съвет. Те трябва да се редуцират от 5 на три години и без право на повторно избиране.

Идеята, която е намерила най-голяма подкрепа от страна на политиците и институциите е ВСС да се раздели на две колегии – една за съдии и втора за прокурори и следователи. Тази, която на този етап е най-трудно осъществима е за намаляването на парламентарната квота във ВСС.

„За това е необходимо свикването на Велико народно събрание, смятат конституционалистите и за това ще мине доста трудно”, признаха от „Правосъдие за всеки”. Все пак те настояват парламентът да избира 7, а не както сега 11 членове. И изборът им да става с мнозинство от 2/3 от всички депутати.

„Имаме най-политизирания Висш съдебен съвет в целия Европейски съюз. В Европа пък сме на едно ниво с Беларус”, коментира Любомир Авджийски. Той даде за пример Румъния, където парламентът избира само двама от членовете на техния ВСС.

„Това, което ние предлагаме е на базата на нашия опит и практиката ни като юристи. Искаме реални промени, а не палиативни решения или нов исторически компромис, който ще осакати реформите”, допълни Петромир Кънчев.