Повече от година на територията на Пристанище – Бургас не е отчетена нито една трудова злополука. Това се случва за първи път в 110 годишната история на порта, призна Иван Тончев. Той е ръководител на проекта за безопасност на труда, който бургаското пристанище спечели.
Основните цели, които ръководството на порта си постави с този проект са да се сведат до минимум инцидентите и злополуките и да спадне заболяваемостта сред служителите. Заради спецификата на работа повечето пристанищни работници са на открито. Най-често те страдат от остри респираторни заболявания или мусколно-скелетни увреждания. В рамките на проекта са осигурени специални колани, които докерите ще ползват.
Нови работни облекла и лични предпазни средства са осигурени за 143-ма работника. Климатизирани са
и 19 помещения и 9 тралови кабини. Климатиците в кабините на крановете може и да звучат екзотично, но се оказват от особена важност. През лятото температурата в тези кабини надхвърля 40 градуса. Зимата пък се е налагало работниците да се топлят с електрически печки.
Проектът, който Пристанище – Бургас успя да приключи е един от първите, които Европейският социален фонд финансира у нас.
Общата му стойност е 128 хил. лева, като 26 хил. от тях са от собствено финансиране.
„Радвам се, че успяхме да приключим успешно този проект. Имахме затруднения, защото след концесията на терминал „Запад” се наложи да преработим проекта.
Въпреки това успяхме”, коментира и изп. директор на прота Николай Тишев.