Бургаски полицаи поднесоха цветя на паметната плоча пред Областната дирекция, в памет на колегите им, загинали при изпълнение на служебните си задължения. Около 220 представители на сектор Сигурност от Бургас заминаха рано сутринта за София, за да се включат в националния протест.
 
Колегите им, които останаха тук, защото са на работа коментираха, че не вярват на обещанията на министър Бъчварова, че спорните параграфи в проектобюджета ще бъдат отменени.
 
"Необходим е диалог, трябва активно да се говори не само със синдикатите, но и с гражданските организации. Реформите са повече от наложителни, но те не трябва да се случват на тъмно", категорични са униформените.
 
Според Генади Тенев от СФС МВР гражданските организации трябва да се включат активно, за да са наясно с реалната ситуация в сектора.
 
"Сега хората казват, че полицията не работи, че не виждат районния си инспектор. Но не знаят, че този инспектор идва с личната си кола на работа, че пише на личния си компютър. Не знаят, че тези инспектори просто ги няма", коментира Тенев. Той даде за пример как през юни е променена разценката на времето когато униформените са на повикване.

 
"Преди като на всички останали се плащаше по 35 ст. на час. Сега е 10 ст., а ние трябва да сме на разположение, да ползваме личните си телефони и автомобили и да лишаваме семействата си. За 100 часа на разположение на месец, получаваме 10 лв", обясни Тенев. Той не пропусна да отбележи и че страхът в системата е огромен. 
 
„Страхът сред служителите на МВР е много голям. Засягат се основни техни права като заплащане и отпуски. Хората се повлияха от заповедта на министър Бъчварова, с която започват проверки, за да се установи кои служители са присъствали на протестите и такива мероприятия и дали е законно това тяхно присъствие”,  допълни още Генади Тенев.
 
Той уточни, че въпреки днешното решение, синдикатите и колегите му остават в готовност за нови протести. "Какво ще прави от тук нататък зависи от разговорите, които ще се водят и резултатите, които ще се постигнат. Но трябва да е ясно, че реформа за една година няма как да се направи. Процесът ще отнеме от 5 до 10 години", коментира още Генади Тенев.