Усилена подготовка в царевското село Българи преди 3 юни. Тогава по стар стил местните почитат Св. св. Константин и Елена  и традиционно много нестинари влизат да танцуват в огъня.

„Местните държат традицията да бъде изпълнена не както и да е, а както трябва, за да не разсърдят Свети Костадин, да не ги сбута да ги накаже“, разказва за Грамофона нюз кметският наместник Недка Лапчева.

Тя обясни, че най-важната част от целия ритуал е сутрешният водосвет на иконите на аязмото.

„Без осветени икони нестинарите не играят вечерта. Сутринта камбаната бие, от 10 часа тръгва шествието на поклонение с иконите на аязмата свети Костадин, където се измиват. После се връщат и този ритуал е до обяд.

След това се пали нестинарският харман - кръгът, който е в центъра срещу църквата. Чак към 22:00 часа нестинарската общност излиза от конака пак с иконите. Най-напред върви епитропа, който води целия ритуал.

Иконите три пъти обикалят църквата и тогава влизат в кръга, застават срещу църквата. Тогава нестинарите, които ги е прихванало влизат и излизат, докато трае необикновеното им душевно състояние“, допълва Лапчева.

По думите й за разпалването на огъня се използвали пет кубика дъбови дървета, които се нареждали по специален начин във формата на пресечен конус. „Дъб, защото по-дълго време държи жив огъня и защото е олицетворение на човешкото здраве“, казва още кметският наместник.

Лапчева традиционно очаква много гости в селото. Допълва, че постоянно живеещите хора пък ще посрещнат своите близки и така в селото винаги на 3 юни ставали много големи родови срещи.

Колко точно ще е тазгодишният брой на нестинарите, ще стане ясно в събота.

„Всеки път има много нестинари и това е добре. От разказите на някои от тях, които са преживели прихващането знам, че имат нужда да влязат, огънят ги зове и ги вика при тях“, добави още Недка Лапчева.