Между 40% и 50% може да икономиса едно семейство, ако закупи на ученика си учебници втора употреба. „Сумата, която учениците ще дадат, ако си върнат учебници и си вземат употребявани, ще бъде под половината на това, което биха дали, ако си вземат нови”, обясни пред Gramofona.com Георги Желязков, ръководител на една от борсите за учебници в Бургас. Всяка година в началото на септември започва кампанията за снабдяване с учебници. В борсата на Желязков се продават и изкупуват учебници от 8-ми до 12-ти клас, защото тези от 1-ви до 7-ми клас са безплатни. Помагалата също са скъпи за тези класове, но при тях родителите си създават организация и заедно ги купуват с отстъпка.

„Ако ученик закупи всички необходими учебници за новата учебна година без тези за езици, разходът му ще е около 40-50 лв., а с езиците 70-80 лв. Това е на половина от цената, за която би си закупил нови учебници”, даде пример Желязков. Сумата на пълен нов комплект учебници, включвайки и тези за езици, е около 80 лв. и 150 лв.

Той обясни, че учебниците непрекъснато поскъпват и хората все повече се опитват да си правят сметка. Най-скъпи са учебниците по чужди езици. „Някои нови учебници по английски език струват по 100 лв., ако се закупят втора употреба, биха били около половината от цената”, допълни той. Скъпи се оказват и учебниците и помагалата от 1-ви до 7-ми клас. Някои от тях са на стойност между 27-28 лв. на български език. Цената им е висока, защото са изработени от качествена хартия.

„За съжаление нямаме достатъчно учебници втора употреба и имаме нужда повече ученици да оставят старите си”, каза Желязков. Най-трудно се купуват учебниците от 11-ти и 12-ти клас. „Тези, които завършват, тръгват нанякъде и забравят да ги върнат. Ако роднините им ги върнат ще вземат някакви пари, вместо им запълват рафтовете”, обясни Желязков.

В момента учебници за всички класове може да се намерят, но се очаква най-голямото търсене  да е след 15-ти септември. „Сега могат да си купят всички учебници, защото после се оказва, че за два учебника трябва да идват няколко пъти. А може и да не ги намерят на края”, обясни Желязков.