БСУ даде официален старт на амбициозен проект, осигуряващ  възможност за дистанционно обучение на най-високо съвременно ниво. Проектът „Развитие на електронни форми на дистанционно обучение в системата на висшето образование” е по ОП „Развитие на човешките ресурси”,  обхваща период от 22 месеца и е на стойност 307 449 лева. Той се осъществява от четири екипа: екип на управление с ръководител доц. д-р Мария Алексиева, експертен екип за разработка на нормативната база на центъра за дистанционно обучение, екип за разработка на програми и курсове за обучение и мултимедийни методически помагала и екип за програмно-техническо обезпечение на центъра.

„Дистанционното  обучение е важна стъпка към реализиране на инициативата за учене през целия живот и ние ще осигурим необходимите условия  този проект да се реализира и внедри”,  заяви при презентацията на новаторското начинание ректорът на БСУ проф. д-р   Васил Янков, който пожела попътен вятър и късмет  на екипите му.

В четири магистърски програми и 20 курса за външни потребители ще бъдат обучени 120 човека. Центърът ще дава възможност на настоящи и бъдещи студенти да съвместяват едновременно по гъвкав начин следването в избраната специалност с трудовите си ангажименти. В близко време ще бъдат оповестени и правилата за прием на кандидатите.

Мисията на

инициаторите и реализаторите на проекта е да се предостави на настоящи и бъдещи студенти, а и на желаещи извън академичните среди, без ограничения във възрастта, качествено образование във виртуална среда, съобразена с пазара на труда. Това ще се осъществи чрез подготвяне на експерти и преподаватели, осигуряване на възможности за самостоятелно планиране и разработка на гъвкави учебни пътеки, предоставяне на методическа работа и материална база : електронни и мултимедийни помагала, електронни модули,  достъп до електронна библиотека, създаване на хранилище на учебни компоненти.

Различното при проекта  на БСУ е прилагането на индивидуализиран подход.  От обучаваните си изисква високо ниво на отговорност, тъй като присъствените часове са ограничени и са предимно за обработка на вече получените знания и получаване на експертни консултации.

Предстои закупуването на три софтуерни приложения, с които ще бъде създадена виртуална лаборатория. Тя ще бъде достъпна за студентите, които ще могат и от къщи да ползват материалите от базата на университета. 

Най-общо, проектът дава нови възможности на студенти и преподаватели, както и на хора, търсещи повишаване на квалификация и преквалификация да се реализират пълноценно на съвременния пазар на труда.  

Като своеобразен финал се предвижда организиране на Национална конференция по проблемите на дистанционното обучение с участието на всички университети,  работещи по подобни проекти.