Бургаският свободен университет беше домакин на кръгла маса, посветена на толерантността. Във форума се включиха Ричард Дамстра, аташе по културните и образователни въпроси към Посолството на САЩ, и д-р Соломон Паси, който е президент на Българо-американската алумни асоциация и член на Настоятелството на БСУ.

Във форума „Да учим на толерантност. Възможно ли е? – Прилагане опита на САЩ” се включиха университетски преподаватели, учители по английски език, директори на училища, стипендианти. Това е четвъртото по рода си регионално издание, организирано от Американо-българската алумни организация.

„България винаги е била пример за толерантност на национално ниво. Пример за това са арменците, които след Първата световна война откриха втората си родина тук, белогвардейците, които избягаха след революцията и разбира се спасяването на българските евреи”,

припомни Соломон Паси.

Според него обаче толерантността не трябва да е на всяка цена и не може да толерира всичко. Добър пример за национална толерантност, според Соломон Паси е и т. нар. позитивна дискриминация, която САЩ въвежда през миналия век. Тогава се оказава, че един от сериозните проблеми на малцинствата зад Океана е тяхната ниска образованост. За това и университетите в Америка запазват определени квоти, които да са за студенти от други етнически общности.

От своя страна Ричард Дамстра изрази готовността на Американското посолство да разшири контактите си с Бургаския свободен университет в областта на културния и образователен обмен.

В края на срещата Ричард Дамстра получи от Ректора проф. д-р Васил Янков юбилейния знак на Бургаския свободен университет и се разписа в почетната книга на университета.