Книгата на Таня Йовева „Европа за хората – достойният труд на достойните хора” бе представена днес в Бургас. Авторката е събрала между страниците историите на хора, които въпреки неравностойното положение, в което се намират, са открили у себе си силата да се опълчат на съдбата и да се реализират като пълноправни и пълноценни личности. И не само това, но и да помагат на други като тях да търсят своя път със самочувствие и увереност.

На  фокус в книгата е социалната политика  спрямо хората с увреждания у нас и в Европа. Освен анализите, които прави, авторката настоява да се търсят пътища за достойното развитие на тези хора на пазара на труда.

Авторката сподели, че отделя много сили за търсене на възможности за реализация на жените с увреждания, той като при тях проблемът е особено сериозен. Написала е тази книга, за да може повече хора да научат и да станат съпричастни към каузата – достоен труд на достойни хора.

„Винаги съм искала да покажа, че хората с увреждания могат да работят наравно с другите. За съжаление, само 10% успяват да се реализират на пазара на труда. Повечето от тях, които се включват по програмите, създадени за тях, получават краткотрайна заетост. Много наложително е да се търсят възможности за трайната им работоспособност!”, заяви Таня Йовева.

Един от героите в книгата – незрящият бургазлия Живко Томов /защитил магистърска степен в областта на компютърните науки/ апелира към промяна на законодателството, насочено към хората с увреждания. Той припомни, че фирми с кадрови състав над 50 души трябва да

изпълнят квотата 3% от работещите в тях да бъдат хора с увреждания. „Много фирми изпълняват тази квота, но се стараят да правят такъв подбор, че да не взимат хора с очебийни недъзи. Законодателството е по-скоро пожелателно, защото за неизпълнилите квотата не се налага санкция”, каза Томов.

Самата авторка на книгата е незряща, загубила е зрението си още като дете. Но колкото по-трудно й е, толкова по-напористо се бори за своето активно участие в реалния живот. Завършва СУ, става журналист, работи в Министерство на социалната политика  - секретар на Националния съвет по рехабилитация и социална интеграция. По-късно създава фондация „Достоен живот”, чрез която помага на много хора да заемат равностойно място в обществения живот. Пътува много и се запознава с добри практики по проблемите на хората с увреждания в редица страни. Създава „Национален алианс за развитие” и продължава упорито да осъществява житейската си мисия – заетостта на хората с увреждания и пълноценното им участие в живота.

За проблемите трябва да се говори, да се алармира, за да могат да бъдат решени. Да се насърчат работодателите, защото повечето от тях се колебаят, когато трябва да направят избор. Да се насърчат и самите хора с увреждания да учат, да търсят квалификация и да имат увереността, че могат! Точно това е целта на книгата на Тоня Йовева, която се разпространява безплатно, за да стигне до повече хора. И за да може да се преодолее практиката - на хората с увреждания да се гледа като на част от обществото, но не и като на реални участници в него.

Информираност и достъпна среда – това са най-важните компоненти за решаването на проблема, подчерта Йовева, която посочи  Бургас като много добър пример в тази област.