Операцията по изтеглянето на танкера „Кайрос“, който повече от седмица остана блокиран в района край Ахтопол, приключи успешно. От снощи плавателният съд е стабилно закотвен на предварително определено място в Бургаския залив, съобщиха от Морска администрация.

Мисията е преминала без инциденти и към момента на борда му остават трима души екипаж. Подробности за хода на операцията даде в „Тази сутрин“ директорът на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ – Бургас капитан Живко Петров.

По думите му операцията е протекла изцяло по предварително изготвения план, но е била изключително сложна от гледна точка на организацията и логистиката. „На пръв поглед може да изглежда лесно, но подобна операция изисква прецизно планиране и координация на много сили и средства, които не са налични на едно място“, подчерта капитан Петров.

Подготовката е започнала още преди дни с решения на Министерския съвет, заповеди на Министерството на транспорта и Морска администрация, както и със съвместно изготвен оперативен план. В операцията са участвали влекачи, тръгнали от Варна и Бургас, кораб с генератор, прехвърлян между Созопол и Царево, както и катери и екипи, качвани на борда на танкера.

Всички действия са били разчетени до минута.

В момента „Кайрос“ е закотвен на входа на Бургаския залив – място, което вече е използвано за подобни операции. По закон корабът ще бъде задържан, тъй като е обявен за негоден за плаване и опасен за корабоплаването.

Предстои да бъдат изчислени точните разходи по цялостната операция, които ще бъдат предявени на представителя на корабособственика. След евентуални допълнителни огледи и при заплащане на дължимите суми, бъдещето на танкера ще бъде решено изцяло от неговия собственик.

Правителството вече е отпуснало 1,2 млн. лева за дейностите по изтеглянето на „Кайрос“. От Морска администрация подчертават, че държавата очаква да бъде възмездена за направените разходи, както е практика при подобни инциденти, които не са по вина на българските власти.

 

Източник: https://btvnovinite.bg/