ГИС няма да стават партия. Засега...

 

P1220603Гражданска инициатива „Справедливост“ (ГИС) внесе жалба срешу Община Бургас в Апелативния съд относно такса смет. От организацита са убедени, че сегашният закон за сметосъбирането нарушава два члена от Конституцията и един от Закона за местните данъци и такси. Това съобщиха на пресконференция председателят на сдружението адвокат Иван Груйкин и местният представител Роман Майевски.

Според тях размерът на такса смет не трябва да бъде определян на базата на данъчната оценка, както се прави в момента, а въз основа на количеството боклук, което произвежда домакинството или предприятиятието. Друга възможност са изчисление на таксата е тя да бъде направена на базата на обитателите на съответното домакинство. Според адвокат Груйкин сегашният закон за сметосъбиранието на практика се превръща във втори имуществен данък, което само по себе си е незаконно. Той даде пример с малко домакинство в центъра на Бургас, което съответно може да не е обитавано, но плаща огромна такса за смет, заради голямата си данъчна оценка. В същото време

домакинство с 8 души в кв „Меден Рудник“, което произвежда огромни количества боклук, плаща по-малко.

От ГИС се надвят Апелативният съд в Бургас да разгледа жалбата им през новия съдебен сезон. В други общини като София, Плодив и Варна тя вече била разглеждана, като от неправителствената организция се похвалиха, че никъде жалбата не е била върната.

Отношение по казуса взе и частно лице, което заяви че притежава малък козметичен салон, но заради високата данъчна оценка плаща по 1600 лв. такса смет. „Ходих в Общината, но ми казаха, че нищо не могат да направят. Не е нормално да плащам толкова много за боклук. За тези пари не знам колко кофи с нокти трябва да напълня...“ заяви разочарованият собственик.

От неправителствената организция признаха, че имат политически амбиции, но засега няма да влизат пряко в политиката. ГИС няма да участва като партия на предстоящите избори, но въпреки това ще вземе активно участие в тях. Това най-вероятно ще стане чрез кандидати за общински съветници, като за целта те ще се кандидатират като независими или ще се търси подкрепата на десни партии. След предстоящите избори обаче, неправителствената организция ще продължи своя план за влизане в политическия живот и процедурата по преминаване в партия.