Студенти от Нов български университет и ученици от Националната гимназия за древни езици и култури ще участват в летни студентски практики на територията на римския град Деултум в Националния археологически резерват „Деултум – Дебелт“. По време на разкопките те ще се запознаят с методиката на археологията, как се разкриват, описват и сортират различните видове артефакти. Групата  пристига на 15 август и ще проведе летния си стаж под ръководството на доц. д-р Петър Балабанов. Археологът е сред най-големите познавачи на тайните на античния град и работи по проучванията му още от 1989 година.

”Възраждането на тази традиция ще превърне Националния археологически резерват „Деултум – Дебелт“ в един образователен център. Желанието ни е през следващата година да повлечем и чуждестранни студенти. Добър пример за тази дейност са Турция и Гъция, където за участието си в летните практики студентите заплащат 1800 евро”, коментира финансовия ефект от обучението доц.  Балабанов.

Летните студентски практики са се провеждали на територията на археологическия резерват през 80-години на миналия век. За директора на историческия музей в Средец Красимира Костова това е една инвестиция във времето, защото младежите участвали в подобни практички запазват интереса

и любовта към археологията, независимо от избора на професия по-късно.

Археологически практики„Любопитството към историята изгражда уважение към останките от миналото. Тук в резервата има всичко, което един бъдещ археолог иска да види и тракийско селище и  прабългарска история и римска култура”, коментира Красимира Костова, която извършва спасителни проучвания на територията на Археологическа база Дебелт, финансирани от бюджета на община Средец. Спасителните разкопки са на “вила урбана” - римски къщи, строени през началото на 2 - 4 век. Съдействие в организацията на летните практики оказва и община Средец, която се е ангажирала с осигуряването на транспорт за участниците в обучението. ”Подкрепата за тази дейност е важна, защото тя е част от стратегията ни за развитие на културен туризъм в общината. Имаме изключително историческо наследство и ще използваме всяка възможност да го популяризираме”, коментира кметът Иван Жабов. През август проучвания в резервата продължава и доцент Христо Прешленов, който работи върху останките от римския форум, а през септември в Дебелт ще пристигне и ръководителят на екипа доц. Людмил Вагалински.