Изследователски труд на студенти за бургаските медии от 1885 до 2012 година, събран в книга бе представен официално днес в библиотеката на БСУ. В продължение на година четвъртокурсниците от специалност „Журналистика” са изследвали развитието на медиите в Бургас. Детелина Аврамова, Радомира Георгиева, Петър Ангелов и Елена Георгиева се заемат с нелеката задача да проучат материали от архивите за това, което е история, да разговарят с бургазлии, да се потопят в атмосферата на колективите, които правят съвременните медии в града.

Идеята за изследователския проект е на доц. Георги Калагларски е подета с желание и ентусиазъм. Той започва с проучване на общественото мнение за медиите в града, в което се включват почти всички студенти от четвърти курс. Продължава с издирване в библиотеки и архиви, с обобщаване на анкети, със срещи с журналисти и посещения на действащи медии... Трудна задача, но интересна и вълнуваща. Особено когато резултатът е ценен принос към историята на Бургас.

Сборникът „ Бургаските медии 1885-2012”  пое към читателите си с премиера-празник.

 

 

 

Доц. д-р  Евелина Динева, декан на Центъра по хуманитарни науки в БСУ даде символичния й старт, като разказа за

създаването на книгата, представи студентите, които  са нейните автори и благодари на всички,  помогнали проектът да бъде реалициран – и преподаватели, и студенти.  И най-вече на Община Бургас, оказала финансовата подкрепа.  

„Трогателно е, когато млади хора се връщат в миналото и търсят връзката с настоящето. Студентите на практика направиха нещо, за което само са чели. Натрупаха много полезен личен опит, който ще им бъде основа за успешни бъдещи проекти”, заяви доц. д-р Мариана Лазарова, зам. декан на Центъра по хуманитаристика.  И добави: „Големият печеливш от реализацията на проекта е Бургас!”

Наистина, тази книга по оригинален начин допълва историята на Бургас, хвърля светлина върху едни неизследвани до момента страници от живота на града. И със сигурност  ще представлява интерес не само за бургазлии.

Разбира се, проследявайки хронологията на развитието на бургаските медии, се натъкваме и на някои липси. Например, няма и дума за едно от първите бургаски ефирни радиостанции, даже може би първото -  радио „Южен бряг”, просъществувало от 1992 до 2008 година. Липсват и някои от основните информационни сайтове... Надяваме се, че историята на бургаските медии тепърва ще бъде дописвана. Би било интересно да се разшири и информацията, вече намерила място в книгата. Защото нали медиите нямат само главни редактори... Говорят страниците от архивите, говорят и хора, които помнят...