Имотният регистър в този си вид е неработещ и реално ненужен, коментираха адвокати на среща с ръковдството на Агенцията по вписванията и Регионалната дирекция в Бургас. В момента по електронен път се издават непълни справки и реално един купувач не може да бъде сигурен, дали имотът, към който се е насочил има някаква тежест.
Подаваната в регестъра информация за заличаването на ипотека е частична и недостатъчна, оплакаха се адвокати. Несебърската юристка Добромира Полименова даде пример със свои клиенти, които са „изгорели” при сделка. Близо 40 руснаци са проявили интерес към сграда в морската община.
Справките в имотния регистър обаче не дали необходимата информация и едва след покупката хората разбрали, че всичко е ипотекирано. Единият от купувачите е платил около 1,2 млн. евро за 6 апартамента, а след това се оказало, че към тях
претенции има и банкова институция. Много често продавачите прикривали ипотеките със серия от препродажби, които не са отразени в регистъра.
„Заради такива неща в момента в руските медии върви кампания, че в България стават имотни измами”, не скри недоволството си адвокат Полименова. Редовна практика било също така книжата по заличаване на ипотека да не се пазят, въпреки законовите разпоредби, които са в сила от 2004 год.
„През последните 4 години в Агенцията по вписванията не е направено нищо по имотния регистър. Знаем проблемите, но ще трбява много време”, коментира изп. директор на Агенцията Венцислав Спиридонов. Той уточни, че до края на месеца се очаква заповед от министъра на правосъдието за създаването на предварителни имотни партиди в 15 съдебни района. Очакванията са до 5 години имотният регистър в страната да бъде готов.