На 8 април ромите по цял свят отдават почит към жертвите роми през Втората световна война. Това е ден, в който почитаме паметта на онези около половин милион роми, избити в лагера на смъртта. По време на Втората световна война над 500 000 роми са били изпратени в концентрационни лагери, от които не са се завърнали. Този ден е обявен като ден на ромите през 1990 г., по време на 4-тия Световен ромски конгрес състоял се в Лондон. На конгреса са приети ромски химн и знаме. Химнът е популярната и в България песен “Джелем, джелем”. А избраното знаме е червено колело с 16 спици върху полета в синьо и зелено. Полетата символизират небето и тревата, както и волния чергарски живот на ромите в миналото. Колелото с 16 спици в древна Индия се е наричало “чакра”. То присъства в ромското знаме, за да напомня за индийския произход на ромите и дългия път, който са извървели от Индия до Европа.

На този ден ромите по света отправят апел за уважение, мир и толерантност, защото слънцето свети еднакво за всички.
В 14:00 часа клуб "Младежта е толерантност" поднесоха венци и цветя пред паметника на Незнайния воин в памет на хилядите жертви в Холокоста през Втората световна война и почетоха  ромите загинали в Българските войни. От 14.30 часа в офиса на Комисията за защита от дискриминация младежкия клуб участва и в открита

дискусия с представители на Областен Ромски Съюз и ученици от дом „Надежда” на тема: „Анти-ромските стереотипи сред младите хора”, организирана от Център „Амалипе” съвместно с Комисия за защита от дискриминация. В неформалната дискусия се споделиха много преживяни истории свързани с предразсъдъците към ромския етнос  в сферата на образованието  и социалното обслужване.

Двете организации- център „Амалипе” и Комисията за защита от дискриминация” обявяват  Конкурс за есе и рисунка на тема "Слънцето свети еднакво за всички"

В конкурса могат да участват младежи от област Бургас на възраст от 12 до 25 години, разделени в три възрастови групи: 12-18 години, 19-22 години, 23-25 години.
Компетентно жури ще класира и награди призьорите на специална церемония на 30 април в офиса на Комисията за защита от дискриминация в Бургас, където ще бъде организирана и изложба с рисунките от конкурса, a oтличените есета ще бъдат публикувани.
Творбите за конкурса, с обозначени на тях: трите имена, училище/университет, адрес, телефон и e-mail за контакти, изпратете на адрес:
гр. Бургас
ул. „Филип Кутев" № 26 а, ет.1
Комисия за защита от дискриминация
за конкурса „Слънцето свети еднакво за всички"
или на е-мейл: [email protected]
Краен срок за изпращане на рисунки и есета: 23 април 2014 г.