Рибарите с лодки до 10 метра продължават ежедневно да попълват дневници за рибата, която са уловили. Институциите продължават да им изискват документацията, въпреки че от 1 януари в сила е нов закон, който би трябвало да облекчи бюрокрацията. За това се оплакаха рибари на среща със зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов и областният председател на партията Димитър Бойчев.

„Това е закон, който приехме в последните дни на парламента. Той е по наша инициатива, на депутатите от ГЕРБ – Бургас“, обясни Бойчев. Оказва се обаче, че Министерството на земеделието и Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури не са променили подзаконовите нормативни уредби. Така, на практика поправките в закона са останали само на книга.

„Дори и пенсионерите, които излизат за удоволствие в морето попълват дневници. Баща ми е на 80 год., но му го изискват“, коментира един от несебърските рибари.

„Това ще е едно от първите неща, които ще направим след 26 март. Просто министерството трябва да си свърши работата. Ако служебният кабинет има желание, в неговите правомощия е да поправи пропуските в институциите“, обясни пред Gramofona.com Димитър Бойчев. Добрата новина за т.нар. морски таксита пък е, че вече ще могат да возят до 30 туристи на своите корабчета.

До миналата година противоречие в две от наредбите създаваше сериозна пречка пред собствениците на туристическите корабчета.  „С капитанско до 40 бруто регистър тона имам право да возя до 10 човека. Нищо, че корабчето ми е с капацитет за 30 души и това се вижда от всички документи и разрешителни, които имам“, обясни Милко Харизанов.

За да използва пълния капацитет на корабчето си до миналото лято Харизанов е трябвало да има капитанско, което е за над 40 бруто регистър тона. Такъв документ обаче се издава само ако съответният кандидат има поне 2 години стаж като моряк в извън териториални води. „По-старите капитани, които навремето са пътували с корабите имат. Но ние по-младите няма как да го направим. Трябва да оставим семействата си и да тръгнем с години да пътуваме с корабите, за да имаме подобно капитанско“, обясни несебърлията.

Спорната наредба, която е от 1946 год. вече е отменена. „От това лято вече няма подобни пречки. Собствениците на туристически корабчета трябва да имат стаж от 1 година на такъв плавателен съд и да изкарат кратък курс, за да си получат лиценза“, обясни Димитър Бойчев. Всеки момент се очаква да бъде отворена новата програма за „Рибарство и аквакултури“.

Основен приоритет в нея ще е ремонтът на рибарското пристанище в Несебър, обясни Цветан Цветанов. Според него това е от особена важност, защото на местните хора трябва да се създават условия, за да развиват бизнес.