pristanishte_burgasКметът Димитър Николов и зам.- министърът на околната среда и водите Ивелина Василева дадоха тестови старт на новата станция за отпадни води на бургаското пристанище. Модерното съоръжение струва 3 млн. лева, а изграждането му е финансирано изцяло от републиканския бюджет.

Новата канализационна система е от 7 канални помпени станции и тръбопроводи с дължина около 3,5 км. С реализацията й битовофекалните води от канализацията в района на пристанище Бургас- Запад и бъдещият контейнерен терминал ще се отвеждат към главния колектор и

градската пречиствателна станция за отпадни води на Бургас.

До сега събирането на отпадните води е ставало със септични ями, които периодично са почиствани. „Новата канализация, освен че ще събира отпадните води в зоната на пристанището, ще реши и проблемите в Промишлената част и жилищната зона, която е в близост до нея”, каза при откриването кметът Димитър Николов.

С пускането в експлоатация на новата пречиствателна станция, трябва да се изегнат и честите наводнения по пътя от "Детелината" под надлез "Владимир Павлов", тъй като вече е изградена и канализация, позволяваща отвеждането на дъждовните води към езерото Вая.