Заповед да не се организират протестни действия е пусната 30 минути преди началото на шествието в Бургас. Това обясниха част от полицаите пред журналисти. „Имаше заповед да не се организират протестни действия. Бяхме извикани по структурни звена. Преди около 30 минути ни прочетоха предупредителната заповед. В нея пишеше, на кратко, че не трябва да се протестира. Най-вероятно тя е издадена от главния секретар”, обясни Стефан Тодаков.
Полицаите изказаха възмущението си спрямо промените в новия закон, които предвиждат орязване на социалните им придобивки. Те казаха, че нещата се трупат, докато в един момент не ескалират. „Заплатата много пада с 40-50 лв., бива замразена и отново ще събираме пари за консумативи. Пак ще ходим да се молим да ни дадат гуми втора употреба за патрулките, ще събираме по 2 лева за тоалетна хартия и дезинфектанти”, каза Стефан. Според полицаите не е нормално да се събират пари между тях за консумативи и оборудване. Оказва се, че трябва да си купуват и дребни неща като химикали, листи и тонери. „Има случаи да си купуваме СТОП патрони. По инструкция те трябва да се подменят на 6 месеца. А те не са подменяни откакто съм влязъл в полицията. Ако използвам този патрон, той е нерентабилен. Губи си качествата и би нанесъл много по-големи поражения”, даде пример Стефан.
Част от полицаите обясниха, че не са съгласни с честите промени в Закона и по този начин губят мотивация да работят. „Ние сме с 10 години служба, за това време 5 пъти се променят законите. Годините за пенсиониране бяха за 10 години стаж, станаха 14, 18. Кога ще се пенсионираме ние? Всяка година нещо се променя и не знаем какво става. Искаме нещо, което да е като статукво и да се знае. Да си подпишеш договора и да знаеш, че през следващите години ще работиш на тези условия. Постоянно работим под напрежение, стрес, постоянно ни мачкат. Всеки си прави дъвка с полицията, хората са недоволни. Отникъде няма светлина в тунела”, коментираха те.
Полицаите коментираха и раздутия щат. Според тях реално много малко хора са на улицата. „Излизаме 10 човека с 10 човека началници. Разбира се, че трябва да има началници, хора в канцелариите. Статистиката показва, че много малко хора работят полицейската работа на улицата, а те дори често биват обиждани от гражданите. Много хора има, които изпълняват т.нар. други функции в МВР”, обясни Стефан. Той самият определя себе си като обикновен полицай, работещ на улицата. „Служител съм от 5 години и от 5 години нищо хубаво не съм видял. Колегите, които имат 20 години служба също са на това мнение.
Някои от полицаите не са съгласни с това по-младите колеги, които сега постъпват на работа, да са с различни условия, а останалите да са на старите. „Утре с тези момчета ще съм в една кола и ще работя. Ние няма да сме с един ранг, при положение, че сме различни. Това за мен е недопустимо. Така се създава напрежение между колегите. Всички трябва да работят при еднакви условия. Щом са на една и съща длъжност, условията трябва да са едни и същи”, коментираха те.