Красотата на солните кристали, уловена от обектива на майстори-фотографи от цял свят показва изложба на Полския културен институт в КЦ „Морско казино” в Бургас. Изложбата под мото „Цветовете на морската сол” бе открита днес при повишен интерес от страна на бургазлии с участието на представители на Общинска и Областна администрации, Полският културен институт, „Черноморски солници” и фондация „Биоразнообразие” – Бургас.
Пред множеството Светла Каранешева от Полския културен институт в България разказа как се е родила тази изложба, като се спря на най-атрактивния обект – солната мина „Величка” край Краков. Това е една истинска приказка за историята на добива на сол, и не само... Защото си струва всеки гост на Полша да включи в маршрута си солната мина „Величка”, превърната в музей и основен организатор на фотографския конкурс. Тя не само разказа за историята на „Величка”, но и „изпита” публиката какво са запомнили от експозето и награди най-паметливите.
Не се изискват много усилия да проследиш увлекателния разказ... „Величка” се намира в покрайнините на Краков и съществува повече от 900 години. Първият тунел в мината е пропкопан през много далечната 1280 година, а от тогава досега шахтите, заедно с природните образувания (подземни езера и проходи) са разширени на обща дължина 300 километра, разположени на 9 нива, които достигат 327 метра под земята. За бургазлии, свикнали с морските солници, добивът на каменна сол определено е интересен.
Нещо повече – полската мина е
превърната в своеобразна световна атракция, защото там могат да се видят много скулптури, направени от сол. Има дори цял „солен” параклис. Впрочем, не е само един... От сол е пресъздадена и прочутата „Тайна вечеря”. Добавяме и здравословния ефект – чрез солните изпарения се лекува астма. Съвсем не е случайно, че солта е наричана „бяло злато”, дори едно време със сол са се плащали заплати...
Не е случайно и че в много градове в Европа имат музеи на солта, а в Бад Райхенхал и до днес се стичат стотици хора да дишат солните изпарения в специално изградена инсталация в самия център на града. Залцбург пък се слави с Моцарт, но името, което носи също е „солено”.
В самия конкурс със 165 фотографии са участвали 37 фотографи, представящи сол от 24 места в 14 европейски страни:, сред които Aвстрия, България, Хърватска, Кипър, Дания, Франция, Ирландия, Германия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Италия.... Гордост за нас – българите е, че първата награда е за нашия сънародник Валери Христов, който е увековечил цветовете на родните солници.
Впрочем, бургаските солници привличат не само фотографи. Графа е избрал точно тях за фон на един от новите си клипове, а там се снима и биографичният филм за големия режисьор Георги Дюлгеров , издаде тайната Мария Николова – изпълнителен директор на „Черноморски солници” АД.
Вълшебството на солните кристали в настоящата изложба, която ще можем да разглеждаме до 28 февруари, ни води в Австрия, Дания, Португалия, Германия, Франция, Италия... Следващият фотографски конкурс ще е предизвикателство за повече фотографи, защото ще обхване цветовете на солта не само в Европа, а и по целия свят.