ПГЧЕ „Васил Левски“ в Бургас работи успешно по важен проект по програмата Еразъм +, финансирано от Европейския съюз. Преди дни в Международен конгресен център – гр. Бургас се проведе заключителна конференция по проекта „Използване на дигитални инструменти и STEAM подход – път за повишаване успеваемостта на учениците“. Официални гости на събитието бяха зам.-кметът по „Образование, здравеопазване и социални политики“ в община Бургас Михаил Ненов и началникът на Регионално управление по образованието Петя Петрова.

В заключителната конференция се включиха още председателят на Училищното настоятелство Румяна Гюркан, Ани Йовчева - член на училищното настоятелство, председателят на Обществения съвет Георги Иванов, директори, зам.- директори и педагози от различни учебни заведения в Бургас.

Форумът бе официално открит от директора на профилираната гимназия Весела Иванова. Участниците в мобилностите представиха резултатите от проекта и бяха споделени 10 добри практики по предметите руски език, химия и ООС, физика и астрономия, английски език, география и икономика, история и цивилизации.

Участието в квалификационни дейности по програма „Еразъм+“ отговори на очакванията, които екипът на ПГЧЕ „Васил Левски“ имаше при подготовката на проекта, информират от бургаската гимназия.  

Основна дейност по проекта беше осъществяването на 12 мобилности.  Обучението на 6 педагогически специалисти в Малта и на 6 педагогически специалисти в Естония доведе до повишаване на техните теоретични познания и практически опит за нови методи и подходи на обучението, което съдейства за повишаване на тяхната квалификация в съответствие с новите технологии и в частност STEAM.

Учителите подобриха множество различни преносими компетенции и усъвършенстваха комуникационните си умения на английски език, способностите си и уменията за професионална и социална адаптация и повишиха разбирането си за други култури и среди, развиха чувство за европейско гражданство и идентичност.

След като се завърнаха от структурираните курсове, учителите споделиха наученото.

На училищно ниво в периода 07 – 11 септември 2023 г. и 06.12.2023 г.  се проведе вътрешноинституционална квалификация на 51 педагогически специалисти от ПГЧЕ „В. Левски”, които са над 96% от педагогическия персонал. Беше представена работа с електронни ресурси и платформи, STEAM-подходът в преподаването и дигитализацията на преподаването и оценяването на учебния процес.

Презентираха се практики и експертен опит за преодоляване на различията в знанията, уменията и компетентностите на учениците. На 06.12.2023 г се проведе конфериране и се направи анализ на проведените открити уроци. След курсовете са планирани дейности за внедряване на е-методи на оценка в училището. Проведоха се 10 открити уроци по: руски език – 4 урока, химия и ООС – 2 урока, физика и астрономия – 1 урок, английски език – 1 урок, география и икономика – 1 урок и история и цивилизации – 1 урок. Създаде се банка с ресурси: https://padlet.com/nataliavalkova10/padlet-35z45ael6qezub7g и https://www.youtube.com/watch?v=xYywj_yOZOs.

На 19.02.2024 г. се проведе eTwinning обучение за начинаещи на тема „Разработване и реализиране на успешни еTwinning и Еразъм + проекти“, съвместно с eTwinning посланик, като на обучението присъстваха 45 учители.

 На общинско и областно ниво се проведе oнлайн обучение със студенти от специалност химия – 2 и 4 курс, ОКС Бакалавър  и специалност информатика и ИТ в химията и химичното образование“ – 1 и 2 курс, ОКС Магистър – широк и тесен профил от Университет „Проф. Д-р. Асен Златаров“ – гр. Бургас. Обучението, с обща продължителност 4 академични часа (две сесии по 2 академични часа), се проведе на 28.11.2023 г. и 17.12.2023 г. в платформата  Jitsi Meet.

На 20.02.2024 г. се състоя и семинар за споделяне на добри практики с учители от областта в две сесии – сутрешна в 10:30 ч. и следобедна от 14:30 ч. На международно ниво стартираха два e-twinning проектаи така ПГЧЕ „Васил Левски“ повиши капацитета си за международно сътрудничество.

„Внедряването на ново, модерно обучение, което да отговаря на потребностите и изискванията на съвременните младежи утвърди облика на нашето училище като място, където учениците са активни участници в своето обучение, мотивирани са да разширяват и обогатяват своите знания и умения и да ги прилагат в практически дейности“, споделят от ръководството на ПГЧЕ „Васил Левски“ в Бургас.