Изгнил и ръждясал корпус, обсипан със стотици миди. Това в момента представлява, пуснатият преди 59 години на вода кораб „Олга Джи”. Плавателният съд излиза от доковете на Саутхамптън през 1956 год. под името Scillonian II и е пасажерски кораб.

Превозвал е пътници до островите Сили и по река Темза. Плавал е в Адриатическо море, а под името „Африканската принцеса” превозва пътници от Либерия до Гана в Атлантическия океан. В годините собствениците му се менят, името му пък е сменяно 7 пъти. И така до средата на 90-те год. на 20 век.

Когато корабът вече се казва „Олга Джи” и принадлежи на кипърски собственик. На 24 септември 1998 год. той пристига на бургаското пристанище за ремонт. Два месеца по-късно корабът е арестуван заради натрупани задължения на собственика. На борда остава и екипажът от 13 ганайски моряци. Малко по-късно те си тръгват, а „Олга Джи” става собственост на бургаския порт.

Тъй като заема едно от атрактивните кейови места, корабът е преместен, а на 30 октомври 2001 год. потъва в канала, който свързва езерото Вая с Черно море. „Пропускливостта на канала беше намалена със 70%. Това създаваше огромни проблеми, защото при всеки дъжд ставаха наводнения”, обясни изп. директор на Пристанище Бургас Диян Димов.

Първите опити корабът да бъде изваден са от преди 5 години. През 2013 са извадени и първите 70 тона от плавателния съд. Следват няколко опита, които обаче са неуспешни. Успешният финал на операцията по изваждането на „Олга Джи” е на видинската фирма „Водолаз1”.

Екип от шестима водолази е работил 58 дни, за да нареже останките на кораба под вода и да ги извади. „Всяка сутрин от 8 до 18, а понякога и до 20 часа оставахме, защото знаехме, че нямаме никакво време”, обясни управителят на „Водолаз1” Ивайло Душков. Тъй като корабът е потънал обърнат, всички надстройки и палуби са се оказали под вода.

С течение на времето той е бил обгърнат от тонове тиня, които допълнително затруднявали ваденето, защото създават огромен натиск и реално увеличават тежестта на металните парчета. Средно всеки водолаз е прекарвал по около 2-3 часа под вода. Работили са почти на сляпо.

Нямали представа на какво ще се натъкнат и колко голям е в действителност кораба. Налагало се да разбиват бетонните обшивки на паулбата. На няколко пъти тонове тиня се изсипвал върху подготвените за вадене отломки. Неприятна изненада се оказали и чувалите с пясък, открити в двойното дъно на кораба. В крайна сметка на повърхността са изкарани 303 тона метал. В момента останките на „Олга Джи” стоят на Пристанище Запад.

„Сега очакваме решението на държавата. Общинският съвет вече поиска собствеността на канала. Ако това стане факт, тази зона тук ще се превърне в спортно-развлекателна. Има прекрасна връзка с гребната база и ще бъде чудесно допълнение към зоната за обществен достъп”, обясни Диян Димов. На шега той каза, че най-вероятно каналът ще бъде кръстен „Олга Джи” в памет на злополучния кораб, който 14 години създаваше проблеми.