Върховният административен съд окончателно отстрани апелативния прокурор Емил Христов, съобщи Съдебни репортажи. Това стана след като петчленен състав на ВАС отмени решението на тричленния състав на съда, който отмени отстраняването на Христов. Решението е взето с две особени мнения.

Емил Христов беше отстранен от поста си на 18 юли миналата година по настояване на главния прокурор Сотир Цацаров. До отстраняването се стигна след като в медиите изтекоха записи на разговори между висши магистрати. На част от лентите са гласовете на уволнения вече член на ВСС Камен Ситнилски и на прокурор Емил Христов.

На заседанието си от 18 юли 2013 год. Висшият съдебен съвет се позова на чл. 230 ал.1 от Закона за съдебната власт. Според него магистрат може да бъде отстранен от длъжност, когато срещу него е образувано досъдебно производство, но той не е привлечен като обвинеяем. Срещу Емил Христов са образувани две досъдебни производства – по чл. 282 от Наказателния кодекс за престъпление по служба и по чл. 294 ал.1 за лично укриване срещу неизвестен извършител. Двете производства са обединени.

Първото досъдебно производство е “за това, че на неустановена дата в периода 2005 г. – 2011 г. в град Бургас, в качеството си на длъжностно лице – административен ръководител на Апелативна прокуратура – град Бургас, е нарушил служебните си задължения и е превишил властта си с цел да набави облага – недвижим имот за свой низходящ и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици”.

Според разследващите на 21 юни 2011 г. Христов е отвел подчинената му в Апелативна прокуратура-Бургас прокурорка Иванка Козарева от надзора и решаването на преписка, водена срещу кмета на Несебър Николай Трифонов.

В материалите по това досъдебно производство се съдържали и данни за лица, заемащи магистратски длъжности в Бургас, които оказвали помощ на хора от криминалния контингент в града и региона, за да избегнат наказателно преследване или да въздействат върху други лица от съдебната власт, за да не изпълнят задълженията си по служба (лично укривателство по чл. 294 НК). По-късно от досъдебното производство са отделени материали, а през януари миналата година е образувано ново досъдебно производство за лично укривателство срещу неизвестен извършител.

Новото дело е за това, че “неизвестният” „на неустановени дати в периода 2005 г. – 2011 г. в гр. Бургас, спомогнал на лица, извършили престъпления, да избегнат и/или срещу тях да бъде осуетено наказателно преследване и/или да останат ненаказани, без да се е споразумял с тези лица преди да са извършили престъпленията”. През юли, само ден преди главният прокурор да внесе предложение за отстраняването на Христов, наблюдаващият прокурор решава, че между двете дела има връзка и те отново трябва да бъдат обединени.