Омският академичен драматичен театър ще гостува в Бургас. На 20 септември в Драматичен театър „Адриана Будевска“ ще се играе спектакълът „Дачници“ от Максим Горки, а на следващия ден спектакълът „Фатално число или Дяволската дузина“.
Омският държавен академичен драматичен театър – най-старият театър на Омск, е основан през 1874г. със средства на гражданите. Сградата на театъра, която е паметник на историята и архитектурата е построена през 1905г. с пари отпуснати от градския парламент.
Автор на проекта е архитект Иллиодор Хворинов. Омският академичен драматичен театър е лауреат на шест Национални театрални награди «Златна маска». През 2011 г. театърът получи наградата «Фьодор Волков» на Правителството на Руската Федерация за принос в равитието на театралното
изкусство. Театърът е постоянен гост и участник в международни и руски театрални фестивали, гастролира в страната и в чужбина.
Днешната трупа на Омския академичен драматичен театър е богата на таланти и създава впечатление на добре смазан сложен механизъм. През годините тя е призната като една от най-интересните и ярки театрални трупи в Русия.
Вдъхновени, вътрешно свободни, необичайно увлечени в работата си актьорите умело и емоционално постигат възложените им от режисьорите задачи. Актьорите от Омската драма са многократни лауреати на престижни премии и награди както от руски, така и от международни фестивали. Зрителите на Франция, Германия, Полша, Америка, Япония, Казахстан, Дания, Коста-Рики, Сърбия, Латвия, Естония, Чехия, Ирландия са аплодирали актьорите на Омския академичен драматичен театър.