Кметът Димитър Николов и д-р Драгомир Господинов, директор на ИАРА /Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури/ подписаха договор за реконструкция и модернизация на рибарско пристанище „Сарафово”.
В него ще бъдат инвестирани над 12 милиона лева, от които 10 милиона лева са безвъзмедни по проект от ЕС. Капацитетът на пристанището ще бъде за 104 броя малки кораби с дължина до 8 метра и 6 броя големи кораби с дължина до 20 метра. „Смятам, че това е достатъчно да задоволи нуждите на местната рибарска общност”, заяви зам.кметът Атанаска Николова.
Наложило се е да бъдат преодолени много трудности докато се стигне до реализацията на този проект. Една малка част от земята е била частна и се наложило отчуждаване. Там също така трябва да бъдат преодолени свлачищните процеси.
„Три години работим по този проект. Не беше лесно, защото досега такъв не е реализиран у нас . Миналата година силна буря натроши десет лодки в Сарафово. Вярвам, че такова нещо се случва за последен път и съм щастлив, че можем да изградим там модерно и безопасно пристанище. Амбицията ни е със следващия проект да спечелим финансиране за модернизация на Ченгене скеле”, каза кметът Николов. Той отправи благодарности към председателя на парламентарната комисия по транспорт Иван Вълков и другите депутати, помогнали за спечелването на проекта, както и към сарафовските рибари.
Това е първият одобрен български проект по мярка 3.3 “Инвестиции за реконструкция и модернизация на
рибарски пристанища, кейови места за разтоварване и покрити лодкостоянки” от Оперативна програма „Рибарство”.
„Едно модерно рибарско пристанище трябва да изглежда точно така, както ще изглежда сарафовското. Надявам се и други български общини да проявят активността на Община Бургас, за да можем да изградим повече такива съоръжения”, заяви директорът на ИАРА Драгомир Господинов.
В проекта е включено изграждането на рибна борса за директна продажба на улова с покрито тържище. Ще има ледогенератор и хладилен склад.
Обслужващата пристанищна сграда ще е разположена в непосредствена близост до площадките за разтоварване и сортиране на улова. Тя е условно разделена на два овални обема, разделени от покрития пасаж на рибната борса. Единият обем се състои от складови помещения, а в другия е поместена администрацията и битовите помещения, необходими за пристанището.
В западния край на пристанището е предвиден хелинг, осигуряващ пускането на вода на плавателните съдове, както и тяхното изваждане на суша за извършване на ремонтни дейности. За ремонтната дейност е проектирана открита площадка, разположена непосредствено до хелинга. В зоните за акостиране и швартоване на плавателни съдове са предвидени колонки за електрозахранване и водоснабдяване за нуждите на рибарите.
Рибното пристнище ще бъде готово за 18 месеца. По него ще се работи целогодишно и това няма да влияе на туристическия сезон, защото се намира извън зоната за къпане.