Освен цветни и разнообразни изложби, Регионален исторически музей – Бургас ще подари на своите посетители в Нощта на музеите и богата музикална програма.

На 17.05.2025 г. (събота) най-дългата музейна нощ ще бъде открита с акапелен рецитал на младите таланти от бургаския Детски хор „Милка Стоева“. Началото на рецитала е 18:30 часа в Историческата експозиция на РИМ – Бургас (ул. „Лермонтов” 21). В експозиционното пространство на първия етаж на музея, под диригентската палка на своя ръководител Мариета Секлемова, децата ще представят избрана част от своя репертоар.

Детският хор е създаден през 1947-1948 г. от известния педагог, композитор и диригент  Борис Ибришимов. Със своята богата творческа биография музикалната формация се нарежда сред най-добрите български  хорове в страната. В годините певческата група е прераснала в хорова школа, възпитала и създала много известни музиканти, певци и ценители на музиката и изкуствата. Огромна заслуга за високото ниво, големите международни отличия и активния културен живот на състава има дългогодишният диригент и ръководител на хора Милка Стоева, чието име музикалната формация приема през 2003 година. Понастоящем ръководител на Хорова школа “Милка Стоева” при Младежки културен център – Бургас е нейната дъщеря Светла Стоева, а диригенти на детския хор са Мариета Секлемова и Лили Бедросян. Бургаският детски хор има огромен принос за популяризирането на българската хорова музика. Основно  място  в репертоара се отделя на творчеството на българските композитори. Такъв е и творческият ангажимент при подготовката и реализацията на първия по рода си в България Национален конкурс за детска песен “Сладкопойна чучулига”. За тези години хорът е записал повече от 400 песни, много от които са станали едни от най-популярните в България. Детският състав  е носител на много международни отличия от конкурси и фестивали.

В съпътстващата музикална програма в Нощта на музеите ще се включи и известният народен певец Стоян Физиев. Той заедно със своите колеги от формация „Физиев Бенд” ще представят на сцената в двора на Етнографския музей (ул. „Славянска” 69) богата палитра от странджански песни. Концертът ще съпътства културната програма на музея и ще започне в 19:00 часа.

"Физиев Бенд" е музикална фолклорна формация за изпълнение на българска народна музика, създадена през 2000 г. Тя носи името на своя солист и един от създателите си Стоян Физиев. В началото те са просто ентусиасти, завършили  Музикалната академия в гр. Пловдив с народни инструменти, които искат да изпълняват български  фолклор. Участват активно в съборите и надпяванията в Бургаския регион. Песните, които изпълняват, са автентични от странджанския фолклор и са записани в националното радио. Много от тях са представени във видеоклипове, които са заснети в красивата и необятна природа на Странджа планина.

Стоян Физиев от малък започва да се занимава с народни песни - първият му учител е Райна Куртева, ръководител на група за изворен фолклор при читалище „Изгрев”, гр. Бургас. През 1990 г. е приет в Средно музикално училище (СМУ) „Филип Кутев”, гр. Котел със специалност „Народно пеене”, a след завършването на средното си образование е приет в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ), гр. Пловдив. Работи като преподавател в ОДК – гр. Созопол, след което е един от ръководителите на фолклорна формация „Тракийче” при читалище „Любен Каравелов”, гр. Бургас. Негови ученици са приети в СМУ „Филип Кутев” и са носители на престижни награди от конкурси.
Песните в изпълнение на Стоян Физиев са от Западна Странджа и от Лозенградско. В тях се преплита орнаментика както от Странджа, така и от Тракия.