„Подадохме заявление и кандидатствахме за национално представена организация. До този момент обаче не знаем какво се е случило. Нямаме никакъв отговор, а процедурата за кандидатстване беше изключително енергоемка.” Така председателят на „Младежки глас” Тодор Йосифов характеризира един от основните проблеми, с който младежките организации в България се сблъскват.

А именно, липсата на обратна връзка с ресорното министерство. Оказа се, че „Младежки глас” не е получила одобрение и все още не е със статут на национално представена организация. За това обаче от структурата разбраха не по установения ред, а в разговор със зам. министър Мая Тодорова. Тя пристигна в Бургас за общественото обсъждане на промените в Закона за младежта. Липсата на обратна връзка е препъни камъка на почти всички младежки организации, стана ясно от срещата.

Няколко акцента отдели зам. министър Мая Тодорова. Новият закон

предвижда самостоятелна глава, посветена на младежкото доброволчество. В нея ясно ще се опишат правата и статута на младите доброволци. Друга идея, застъпена в закона е младежките организации да могат да ползват сградите на училища, университети и читалища.

За това няма да се плаща наем. Организациите ще покриват разходите по консумативите и ще възстановяват щетите, нанесени от техни членове. „Искаме тези сгради да бъдат отворени и след приключването на основната им дейност. Ще могат да се ползват не само от националните, но и от локалните организации”, коментира Лилия Ленкова от „Националния младежки форум”. Има идея също така в големите градове младежките организации да бъдат в центъра, за да са по-лесно достъпни.

Общественото обсъждане на закона ще продължи до 25-ти септември. Целта на екстпертната група, която работи по него е той да влезе за гласуване в парламента най-късно през октомври.