Липсата на подземен кадастър в Бургас затруднява и забавя ремонтите в града. Оказва се, че най-големите строително-ремонтни дейности, които се извършват в Бургас са свързани с много копаене на сляпо. Примери за това са строителствата по линията на Интегриран градски транспорт и тези, свързани с допълнителното отводняването на Гаров площад.
„България е на опашката в съвременните европейски държави,които са създали кадастър. Няма последователност. Нямаме подземен кадастър и всеки е работел на парче. Това създава проблем по-скоро на жителите на Бургас”, обясни пред Gramofona.com инж. Димитър Костов, управител на „Водоканалстрой”ООД. Кметът на Бургас Димитър Николов също обясни, че непрекъснато се разкрива неизвестна подземна инфраструктура, поради липсата на подземен кадастър. Той каза, че всеки, който е бил на власт в града е копал и прокарвал тръби, водопроводи и кабели както намери за добре. „По времето на социализма това го е правила държавата, след това го е правила общината, правили са го и много частни фирми. Но никой не се е съобразявал с никого. Сега искаме да вкараме ред там, където провеждаме строителствата по линията на Интегриран градски транспорт”, допълни кметът. Масово се изместват подземни комуникации, които не са общински собственост, допълни той
Инж. Димитър Костов разказа за ситуации, в които е трябвало да взема бързи решения за това дали да се скъса някой кабел или да се изчака. „На СОМАТ-а намерихме 2 кабела, които не са обозначени. Аз реших по Соломоновски, вкарай багера, късай го. Иначе губя време и пари. Освен това имаме заповед да ускорим работата, така че до края на септември, когато започват дъждовете, така да е направено, че да няма повече наводнения”, обясни инженерът.
Досега при силен дъжд Гаровият площад се превръщаше в езеро, заради по-ниската надморска височина и разликата между водните количества, идващи от централната част на града. Затова съоръжението на входа на Пристанище Бургас се „обогатява” с още един преливник. „В проекта, който сме направили, ще има огромен брой решетки над 300 м. За първи път в България се правят с такава широчина, 55 см. широки решетки. Те ще вкарват водата в главния колектор, съответно и в отливащите канали. Така Бургас никога при нормален дъжд да няма наводнения, а при необичайно големи дъждове ще има вода в продължение на 5 мин”, обясни инж. Димитър Костов. Той допълни, че до края на септември трябва да са завършени всички решетки, които да приемат тези води.
„Правим така, че дори и при проливен дъжд да не се чувстваме все едно сме във Венеция. Проектирахме отходните води да влизат направо в помпената станция. Те са най-опасни, защото са най-замърсени, наситени са с масла от улиците. Няма по-отговорно съоръжение правено в Бургас от 1993 г., което да има такъв ефект върху канализацията на града”, обясни инженерът.