В Бургас ще има алея с името „Журналист”. Предложението бе подкрепено с 24 гласа "за", 2 "против" и 11 "въздържал се", съобщи Съюзът на българските журналисти.
Алеята се намира в Морската градина на Бургас. Тя е успоредна на булевард "24-ти пехотен полк" и започва от Пантеона, минава покрай детския кът и Стената на приказките и се влива в централния алея, която е пред Летния театър.
Сагата с именуването на алеята продължи година и седем месеца. Това е времето от предложението, което направи Съюза на българските журналисти до приемането на сесия на Общинския съвет в Бургас. Министерството на културата още миналата година даде своето разрешение да се именува алея в Морската градина. Искането за това бе направено от Община Бургас, от името на СБЖ, тъй като градината по закон е публична държавна собственост.
Именуването пък става възможно, съгласно Наредбата за именуване на улици, площади и алеи, която местният парламент е приел. Пет месеца бяха необходими обаче, за да бъде изготвена докладна записка въз основа на писмото на СБЖ и приложените документи към него, които бяха представени на Общинския съвет от страна на Община Бургас (писмото за именуването бе внесено в Общината от СБЖ б.а.).
Поводът за именуването бе 120 години от създаването на Съюза на българските журналисти. Годишнината бе отбелязана през 2014 г.