Географската информационна система свързва управлението на пристанищата, създава общ пространствен модел и пълна база данни. Цялата съдържаща се информация е дигитализирана и това може би е най-голямата ни придобивка.
Това каза по време на пресконференция в Бургас инж. Наташа Ценева, представител на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ и ръководител на проект „Проектиране и внедряване на географска информационна система (ГИС) за управление на пристанищната инфраструктура”. Тя подчерта, че изпълнението на проекта ще подобри условията на корабоплаване в българския участък на река Дунав и морските пространства.
Според ръководителя на ТП на ДППИ – клон Бургас Илиян Тенекеджиев, внедряването на системата ще спести значителен времеви и човешки ресурс, като същевременно всички потенциални проблеми ще могат да бъдат отстранявани значително по-бързо.
За първи път наличната в ГИС информация ще бъде достъпна и за европейските партньори, чрез национален интернет портал, който е в процес на изграждане. Порталът ще дава възможност за въвеждане и редактиране на пространствена информация за всеки обект, създаване на електронно досие, автоматично генериране на справки и анализи. Системата ще поддържа и цифров чертожен архив.
Проект „Проектиране и внедряване на географска информационна система (ГИС) за управление на пристанищната инфраструктура” е на стойност 4 703 728,60 лв. и се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма „Транспорт” 2007 – 2013 г., а бенефициент е Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”.