Кризисен щаб към Областна администрация Бургас беше сформиран заради ситуацията в Украйна. По време на първото заседание институциите обсъдиха действия за оказване на подкрепа на търсещите закрила украинска граждани, наличните ресурси за логистична, медицинска, хуманитарна и друга помощ.

За улесняване на координацията и получаване на навременна помощ за всеки, търсещ закрила, институциите апелират към всички граждани да подават към съответното РПУ или отдел „Миграция“ към МВР информация за лицата, които приютяват. За отдаващите квартири и хотелски стаи остава ангажиментът да регистрират всяко настанено лице. Това ще спомогне оказването на незабавна и пълноценна помощ от страна на институциите.

Здравните власти са в готовност да лекуват и приемат в болничните заведения всеки, който има нужда от медицинска грижа. Очаква се заповед на директора на РЗИ, според която държавните и общински болници ще са задължени да приемат, търсещите закрила. Заедно с това и всеки, който ще остане на територията на област Бургас ще бъде тестван за Ковид- 19 и ще бъде преглеждан за придружаващи и хронични заболявания.

По време на срещата в Областна администрация Бургас стана ясно, че идващите от Украйна ще получават хуманитарен, а не бежански статут. Съгласно българското законодателство хуманитарен статут се предоставя на чужденец, принуден да напусне или да остане извън държавата си по произход, тъй като в тази държава е изложен на реална опасност. Подготвени са информационни материали, които съдържат важни телефони на институции, възможности за получаване на помощ. Брошурите се раздават на граничните пунктове и са част от националните мерки.

Открита е дарителска сметка на интернет страницата на Български червен кръст. Водят се преговори с куриерските фирми за включване в кампанията с безвъзмездна доставка на големи пратки. Огромната съпричастност от страна на гражданите на област Бургас допринася за навременното покриване на нуждите от първа необходимост.

В работната среща участваха представители на общините Бургас и Несебър, които от няколко дни оказват помощ на наши сънародници, живели в Украйна и на украински граждани.

МВР и службите по миграция са в пълна готовност да съдействат на всеки, който има нужда. Информация за настанените украински граждани на територията на област Бургас ще може да се подава и към Областна администрация Бургас. Работи се по създаването на гореща телефонна линия.

В срещата участваха зам. областните управители Пламен Янев и Тодор Иванова, представители на Община Бургас, община Несебър, ОД на МВР-Бургас, Център за спешна медицинска помощ, БЧК-Бургас, РЗИ-Бургас и др.

Освен това, от Община Бургас предлагат на хората, които предлагат и търсят помощ, да използват техните информационни канали за по-добра координация:

* Фейсбук страница, която се администрира и от служители на Община Бургас: https://www.facebook.com/groups/910229856292640/

 * За настаняване в общински кризисен център: 

https://www.facebook.com/%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BD-%D0%A6%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8A%D1%80-%D0%9E%D0%B1%D1%89%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%91%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%81-100732905899512/

 Целта е да се канализира информацията за възможностите за помощ, които предлага градът – както от страна на Община Бургас, така и от граждани, организации и работодатели.

 * За настаняване в кризисен център е активиран следният мейл: [email protected], както и телефонен номер: 0882 048 805.

 * Общински пунктове за събиране на хранителни продукти:

 1. „Шейново“ 24, Профсъюзен дом, Северно крило, понеделник – петък, 9-17 часа, с предварително обаждане. За контакт: Димитър Киров – 0884 955 541.

2. Зала „Бойчо Брънзов“, к-с „Зорница“, понеделник – неделя, 9-20 часа, с предварително обаждане. За контакт: Николай Колев – 0887 551 557.

3. Зала „Никола Станчев“, к-с „Меден рудник“, понеделник – неделя, 9-20 часа, с предварително обаждане. За контакт: Тодор Вълканов – 0884 229 040.