Монументален раннохристиянски храм, най-вероятно с ранг на епископия е открит при проучванията на полуостров Форос, съобщи директорът на Бургаския музей Милен Николов. На същото място вече са локализирани и частично разкрити масивна крепостна стена, кули и луксозна римска вила на брега на морето.
През миналата година археолозите изкопаха на полуострова изключително рядък печат с изображение на Богородица, с който се е подпечатвала кореспонденцията на константинополския патриарх. С разкриването на епископската църква става ясно, че именно нейният главен свещеник е писал и получавал писма от патриарха.
Откритието легитимира Бургас като християнски център, а приносът е огромен, коментира Милен Николов. Той уточни, че подобни раннохристиянски храмове са изключително редки. Два такива има в Стария Несебър, един на остров Свети Иван и един на остров Свети Кирик.
Новооткритият храм е с дължина 19.5 м. и ширина 14 м. Там работи екип на Регионалния исторически музей Бургас (РИМ Бургас), с ръководител Милен Николов, а поводът за проучванията е реализацията на предстоящи инфраструктурни проекти в района.
По план храмът представлява трикорабна едноапсидна базилика с притвор, като напълно е запазена оригиналната подова настилка от керамични плочи в притвора и отчасти – в централния кораб на църквата. Тя е изградена от големи, добре обработени камъни с калова спойка. Апсидата е от ломени камъни, дебело измазан с плътен слой розов хоросан.
Въпреки че в по-ново време тук е имало съвременно строителство - стопански постройки и радиомачта, в апсидата е открита почти напълно запазената реликварийна камера, вградена в основата на стълба, носещ олтарната маса. При напускането на църквата камерата е разбита и реликвите от нея са били взети.
Установено е наличието на два входа на базиликата – централен от запад и по-малък при външната стена на южния кораб. Към страничните кораби са водели и вътрешни входове, които също са напълно запазени.
Стените на храма са сравнително добре запазени на височина до 90 см.
Западно от храма, непосредствено до входа му, бе разкрита голяма постройка, за която в хода на проучванията бе установено, че е по-ранна от църквата. Тя е съставена от няколко помещения, най-голямото от които е с размери 9 на 5.6 м. Сградата е била унищожена най-вероятно от пожар, след което останките й са били подравнени и преизползвани, като отчасти върху нея е изградена самата базилика.
На този етап от проучванията може да се каже, че храмът е построен в края на V - началото на VІ в., а сградата пред него е от ІV - V в.
В резултат на проучванията са открити многобройни находки – керамични лампи, фрагменти от декоративна мраморна украса, цели керамични съдове, над 500 бронзови монети, мраморна колона със спираловидни канелюри, напълно запазен мраморен съд за светена вода. Открита е керамика от Северна Африка и Сирия.
В последните дни на проучванията бе открита погребална камера пред олтарната част на храма. Тя е на дълбочина 1.20 м. от подовото ниво и бе изцяло покрита с керамични плочи, запечатани с хидрофобен хоросан. Първите предположения са, че тук е погребано духовно лице с висок ранг в църковната йерархия. Интересен е фактът, че намереният скелет е с ръст над 1.90 м. – направо гигантски за онези времена, когато 90 % от мъжете са били високи около и под 1.70 м.