Председателят на Бургаския апелативен съд Деница Вълкова коментира увеличението на магистратските заплати. Тя обясни, че полага усилия да защитава независимостта на съдиите, което включва адекватни материални условия на труд и достойно заплащане. „Не трябва да се правят неверни внушения в обществото, че ние не работим, а искаме увеличение на заплатите. Това е дълбоко невярно. Трябва експертно да се проследят хронологично как се е променяло законодателството и причините за тези промени”, каза Деница Вълкова. Тя обясни, че отчетните доклади сочат, че 96 % от всички разгледани дела, са приключени в тримесечни срокове. Данните подреждат Бургаския апелативен съд на едно от първите места в цялата страна по този показател. „От всички разгледани, контролирани наши дела от ВКС, 87 % са потвърдени изцяло. Това е висок процент, имайки предвид, че за разлика от районните и окръжните съдилища при нас са редки изключенията, в които наши дела не се контролират от ВКС. Това е сериозен показател, сочещ добро качество на работата”, допълни Вълкова.

Предстоят Общи събрания със съдилищата в Бургас, Сливен и Ямбол, за да се обсъди дали решението на Висшия съдебен съвет за увеличение на заплатите нарушава или изпълнява закона. „Това е важно да се обсъди, защото в момента се водят разговори между съдебната и изпълнителната власт и не винаги адекватно се представя това индексиране на заплатите”, каза тя. Според нея се представя като несправедливо увеличение без да се държи сметка, че това е формула в закон, въведена по настояване на европейските партньори още през 2010 година. Последно законът спрямо магистратите се е приложил през месец юли 2012 г. при управлението на министър Диана Ковачева. „В една правова държава управлението трябва да се случва според Конституцията и законите на Република България, а това е част от закона. Работя активно и в тази посока като гаранция за независимостта на магистратите”, допълни Вълкова.

Сумата, която се коментира за увеличение на заплатите е 52-54 милиона лева, обясни съдия Георги Кошничаров. „Тази сума е необходима, за да обезпечи увеличението за една календарна година, т.е. за бюджета за 2016 година. Средствата за увеличението, което е гласувано от 1 ноември, вече са осигурени и не е нужно да се правят икономии”, обясни Деница Вълкова. Тя допълни, че тези 52 милиона лева трябва да бъдат заложени за следващата година. Увеличението няма да засяга само магистратските възнаграждения, но и тези на всички съдебни служители. Формулата за увеличението е на база средната работна заплата, за която има официални статистически данни.

Със заповед Деница Вълкова е въвела водене на регистър за целия апелативен район за случаи, в които съд от района е осъден по Закон за отговорността на държавата за вреди, както и въведения през 2012 г. Ред за присъждане на обезщетения за бавно правосъдие.