Кой има интерес парите от товарооборота на Пристанище Бургас да не влизат държавата, а някъде другаде?

Това е въпросът, който пристанищните работници смятат да зададат на общинските съветници на предстоящата утре сесия на местния парламент. Десетата точка в дневния ред е докладната на кмета Димитър Николов, с която Общината смята да поиска да стопанисва част от порта.

„В докладната се коментира само мнението на онези 13 500 активни граждани, които са изразили позиция за отварянето на Зоната за обществен достъп. И ние започнахме подписка и искаме да бъдем приети като активни граждани на Бургас”, коментира пред журналисти Сергей Янков от Синдиката на пристанищните работници.

За 10 дни в контраподписката на портовите работници са се подписали 10 450 души. Янков уточни, че в докладната на кмета няма финансова обосновка на искането и допълни, че според международните стандарти 1 линеен метър кейова площ в пристанище, което се експлоатира струва 1 млн. долара.

„В момента се подготвя закриването на 630 линейни метра. С крановете, подкрановите пътища, жп инфраструктурата и складовете, сумата стига до 1 млрд. И ние искаме Зона за свободен достъп, но искаме там да се работи. С нашата подписка искаме не само да запазим работните си места, но и държавното в държавата”, заяви още Сергей Янков.

Според финансовите разчети, през миналата година Пристанище Бургас е приключило на печалба от 3,5 млн. лв. Само на 2 корабно място за един месец, печалбата от обработването на три кораба с голямо газене е 360 хиляди лева. От круизните кораби пък порта печели по 6 евро на пасажер. Според прогнозните данни, от 5 май до 30 октомври през Морската гара ще преминат не повече от 20 хиляди туристи, което означава печалба от 240 хиляди лева, изчисли синдикалистът и уточни, че тази печалба от корабното място ще отиде някъде другаде, но не и в държавата.

Според Янков свободният достъп в порта в никакъв случай няма да се осъществи по начинът, който се представя от Инициативния комитет, започнал битката за отварянето на Морската гара. „На 400 метра е наливният терминал. Там се разтоварват горива и отровни химикали. При един свободен достъп както го обясняват – нали видяхте как завърши на Сарафово? Едно момченце се разхожда и започват да гърмят разни неща. Ами ако този терминал гръмне? Тогава ще се отворят много ПУП-ове. Но няма да има ни Пристанище, ни Морска гара, ни ЖП гара, а ако е голям корабът и нас няма да ни има”, коментира Сергей Янков.

Той е убеден, че тук става въпрос за интереси, тъй като товарооборотът е пари, които ще изтекат незнайно къде и допълни, че Общината няма право да извършва товаро-разтоварна дейност. Според синдикатите в порта, смисъл от среща с областния управител Павел Маринов няма. От там окачествиха като нагло обещанието на губернатора да гарантира работните места на служителите в порта. „Как ще го направи като след три месеца няма да го има на поста?”, заяви Сергей Янков. В момента работниците обмислят и действията си при евентуален неуспех на сесията утре. Не крият, че готвят на местната власт едно горещо лято, изпълнено с много протести ако работните им места и бъдещето на порта бъдат застрашени.