Общинското предприятие „Хляб и хлебни изделия“ се опитва да се отърве от изключително неизгоден заем. Ръководството на бургаския хлебозавод е изтеглило преди години кредит, който е с лихва от 9,2%. Вече се договаря рефинансирането на заема към друга банка и с далеч по-нормална лихва – от 3,2%, обясни зам.-кметът по финанси Красимир Стойчев.

Над изправеното пред фалит дружество виси и спор с КТБ. Преди години един от старите управители е изтеглил кредит с още по-висока лихва – 12%, става ясно от докладна до Общинския съвет. В момента Хлебозавода и фалиралата банка са в съдебен спор, защото дружеството се е опитало да се измъкне от неизгодния заем с договор за цесия. Той обаче се оспорва от синдиците на КТБ.

От края на миналата година предприятието е с нов управител. Пред няколко комисии на местния парламент днес Красимир Колев призна, че състоянието на „Хляб и хлебни изделия“ е плачевно.

„Липсват оборотни средства, дълговете към доставчици са над 1 млн лева. Отделно през 2016 год. са прекратени договорите с училищата и от това фирмата не успява да реализира приходи от още 1 млн. лв“, обясни новият управител. За това той иска да получи заем в размер на 400 хил. лева от две други общински предприятия. Помощ директно от общинския бюджет не се търси заради дългове към данъчните.

„Общината може да отпусне средства, но те са публични и по закон НАП веднага ще прибере по-голямата част от тях“, обясниха юристи. А парите са необходими, за да се задвижи оздравителният план, който Колев и екипът му са подготвили. Един от най-революционните моменти в него е „Хляб и хлебни изделия“ да спре производството на хляб. Това обаче ще е временна мярка и няма да продължи повече от няколко месеца, обясни Красимир Колев.

„Навремето това предприятие е работило много добре. От 120 хил. хляба обаче е паднало на 2 хил. хляба на ден. Работи се с оборудване от 1968 год. То е старо и амортизирано, не става за нищо“, обясни новият управител. Идеята му е до лятото заводът да не произвежда хляб и закуски, защото в момента това е производство, което генерира загуби. Единствената печеливша дейност – общинската кухня ще продължи работата си.

„Надяваме се до лятото да стабилизираме нещата. Тогава има повече постъпления и повече търсене. През туристическия сезон има голямо търсене на нашите закуски по курортите“, коментира още Колев. До тогава Хлебозаводът ще продължи да изпълнява сключените си договори, но ще възлага производството на хляб и закуски на друга фирма.

„Ще работят по нашите поръчки по наша рецепта, за да се запази качеството на марката“, обясни управителят. Вече се търсят и фирми, които могат да доставят ново и по-модерно оборудване за производството на хляб. „Водим преговори. Въпросът е кой ще ни даде по-добри условия, но това е в бъдещ период. Първо да стабилизираме предприятието, имаме и лоши кредити, които трябва да преструктурираме“, обясни още Красимир Колев.