Бургаски майки излязоха с децата си  на митинг  пред общината в Бургас. Те протестират срещу насилственото  въвеждане  на задължително предучилищно образование от 4-годишна възраст.

Според Юлия Матеева чрез новия закон не се оставя алтернатива и възможност от страна на родителите. „Това ни притеснява. Навсякъде в Европа, където е въведено ранно образование, винаги има алтернативни форми,  които се предлагат на семействата. Това е прецедент в България“, обясни Матеева.

Според нея лека-полека започва да се прокарва монопол в образованието, което в никакъв случай не трябва да се подминава с лека ръка. По думите й всичко започва от него и когато в образованието нещо не е наред, то се отразява във всяка област на обществото. „Нас като родители ни притеснява това, че с този закон се забраняват алтернативните форми на обучение-домашно или частно, родителски коолперативи и т.н. Смятам, че при тези форми са налице условия, където децата могат да общуват и да се социализират много по-добре, защото те ще общуват с повече

възрастни и деца на тяхната възраст, а не само с един възрастен и 30 деца“, допълни родителят.

За София Борисова задължителната предучилищна поготовка на 4-годишна възраст е неуместна.

„Нямам нищо против предучилищното образование, но нека то да е в малко по-късен етап, към 6 години. Много ми се иска да няма задължителност на цялото това нещо, а родителите да имат право на избор-къде и в каква институция-частна или държавна, родителите да образоват и обучават децата си“, смята Борисова.

„Одобрявам по принцип това, че децата трябва да ходят на някакво заведение. Това, което най-много ме притеснява е, че се монополизира образованието и то от държава, която към момента предлага много лоша социална услуга.

Ние по статистика сме на едно от последните места по качество на образованието. В такъв случай държавата не само, че не трябва да забранява алтернативните форми, но и трябва да ги поощрява, защото те са носител на новите и добри идеи“, обясни Ваня Бонева.