168 случая, свързани с обществено опасни деяния са преминали през Комисията за борба с срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Бургас за 2012 година. Заведени са 93 преписки и са наложени 156 възпитателни мерки. Като най-ефективна от тях се определя поставянето под възпитателен надзор на обществен възпитател, констатира Комисията, която днес отчете дейността си за изминалата година и набеляза приоритетите си за настоящата.
Най-много ог престъпленията, извършвани от малолетни и непълнолетни, се оказват кражбите. Техният брой е 85 и е нараснал спрямо 2011 година. Като основна причина за тях се смята гладът, следван от любопитство и попадане под влияние на лоша компания. На второ място следват хулиганските прояви, а на трето – умишлено нанесените телесни повреди.
Най-важната задача на МКБППМН, в която влизат представители на всички държавни институции неправителствени организации с отношение към нейната работа, е противодействието на престъпността при младите хора. Основните дейности, чрез които се осъществява тя е корективно-възпитателна, превантивна и образователна. Като много полезен се отчита създаденият поименен регистър на всички неучещи и неработещи непълнолетни в община Бургас, преминали през комисията.
При 30% от случаите на противообществени прояви от малолетни се наблюдава рецидив, отчетоха от комисията. Това изисква по-различна и продължителна работа с тези деца, които обикновено са от семейства с тежък социален статус.
Един от основните проблеми, с които се сблъскват от комисията е слабото владеене на български език. Това особено затруднява комуникацията и прилагането на съответните мерки. Статистиката сочи, че от 44, отпаднали от образователния процес, 32 никога не
са посещавали училище. За да се справят с езиковия проблем са назначени двама обществени възпитатели от ромски произход, които владеят и турски език.
В Бургас работят два консултативни кабинета – в ж.к. Меден рудник и на ул. „Оборище”. През тях за миналата година са преминали 483 деца и 113 родители, като в този брой не влизат децата, поставени под надзор на обществен възпитател и техните родители.
Превантивната дейност с рисковите групи, предимно от социално-слаби и малцинствени семейства включва и арт-терапия, която има доказан ефект – отчита комисията. Тази терапия се прилага предимно при непълнолетните, на които е наложено наказание „пробация”.
Друга форма, даваща добри резултати е клуб „Млад полицай” – съвместна инициатива с МВР. Такива клубове са създадени в пет бургаски училища. В тях децата се запознават с работата на хората, които се борят с престъпността, а имат възможност и сами да демонстрират физическата си годност.
Важен елемент от работата на комисията е социалната закрила на малолетни и непълнолетни, нуждаещи се от помощ. Положителен ефект оказва настаняването в центрове от семеен тип. До края на настоящата година дом „Коджакафалията” ще бъде закрит,а обитателите му – настанени точно в такива центрове.
За превъзпитанието на рисковите млади хора и тяхната бъдеща професионална реализация е създаден и център за кариерно ориентиране, през който тази година ще преминат и осъдени младежи. Според комисията, необходимо е да се обърне внимание на работата с работодателите, които избягват да вземат осъдени или настанявани в социални заведения. Необходимо е да има повече възможности за получаване на втори шанс, е категоричното мнение на комисията, която ще насочи усилията си тази година и в тази посока.