dnes-logo58Страх от безработица, огромна разлика в оценките на кмет и общински съвет и все пак ръст на доволните от местните политици...  

 Като изследовател с дългогодишен опит не съм виждал толкова голяма разлика между оценките на местните управленски органи в нито една българска община, заяви по повод проучване на електоралните нагласи в Бургас управителят на агенция „ЕСТАТ” Иво Желев. Проучването се провежда 4-та година по поръчка на Движение за национално единство и спасение /ДНЕС/.  69% от анкетираните поставят на кмета Димитър  Николов мн. добра и отлична оценка за работата му, което го нарежда на челна позиция в страната. На другия полюс с „Добър 3.76„ е бургаският общински съвет, а някъде посредата с 4.03 е оценена работата на общинската администрация. „Очевиден факт е, че в рамките на този мандат те не са работели в синхрон”, коментира Иво Желев, като поясни, че обикновено гражданите са склонни да подвеждат под един знаменател тези три институции.

Изследването е проведено между 9 и 11 юли по метода „телефонно интервю” и обхваща почти 400 пълнолетни граждани на общината. „Проучването съпоставя политическото говорене и мнението на гражданите. Целта ни е да покажем на хората кои са политиците, които са изпълнили своите обещания през изминалия мандат. Факт е, че още в първите месеци след изборите преди 4 г политическите платформи бяхме свалени от сайтовете на партиите. Така хората са затруднени сами да видят къде има пропуски. Ние просто им напомняме какво им е било обещано и все още не е изпълнено”, обясни пред журналисти Анжелика Цокова от КС на Гражданско движение

„ДНЕС”.

„Подарихме това изследване на вашия кмет, за да види какво е мнението на гражданите на общината и съответно какви са исканията им, за да се съобрази с тях”, допълни тя.

Резултатите показват, че нараства делът на хората, които откриват подобрение в живота си. От началото на 2007 г досега този дял се е увеличил с близо 20% и достига 1/3 от населението или 36%. Съвсем логично колкото по-прогресиращи са излседваните хора, толкова повече нараства степента на тяхното задоволство. В този смисъл най-неудовлетворени остават  малцинствата, най-ниско образованите и тези с минимални доходи.

Има известен отлив от дела на хората, които смята Бургас за най-добро място за живеене - постигнатото подобрение е преплетено с тревога за бъдещето осбено по отношение на трудовата заетост и доходите, посочи Иво Желев. Оказва се, че бургазлии са сковани от страх от безработица и поставят този въпос като най-спешен за решаване. Темата е актуална за цялата страна, но Бургас е рекордьор по този показател, допълни управителят на „ЕСТАТ”.  Този проблем има превес пред ниските заплати и пенсии.

Интересен е и фактът, че процентът на амбицираните да вземат участие в управлението също нараства. На въпрос „Бихте ли се кандидатирали за някаква избираема длъжност във вашата община?” близо 15% от бургазлии отговаря положително. Доста висок е и процентът на гражданите, които са участвали в различни форми на протести – над 25 на сто. Най-често това са млади хора, които са значително по-критични към своя град като място за живеене.

Проучването ще бъде качено на сайта на ДНЕС, където всеки може подробно да се запознае с резултатите.

 

{gallery}/galeria/dnes{/gallery}