Не му е мястото на зоопарка в кв. Горно Езерово. В това бе категоричен Невен Каравасилев- секретар на ловно-рибарското дружество "Лебед” в Бургас. Според него иначе проектът за изграждането на зоопарк, за който днес се проведе обществено обсъждане, е прекрасен. Каравасилев обаче смята, че мястото е твърде неподходящо.

„Зоопаркът трябва да го има, но ни притеснява мястото. Доколкото разбрах от екипа, изготвил проекта, те нямат избор. Ние обаче можем да предложим места. Вероятно ще проведем разговори с кмета Димитър Николов и екипа. Този ценен район попада в предоставен ловно-стопански район, който стопанисваме ние за срок от 15 години с договор. Това е устроено интензивно ловище, регистрирано в Държавно горско стопанство в Бургас. Това е изключително неподоходящо място за отглеждане на видове, които не са от тук, а от света. Това е абсолютен комарник лятно време и абсолютен ветрилник зимно време. Иначе пак казвам, че зоопаркът е много добър за Общината и за града“, обясни Каравасилев.

Той предлага зоопаркът да се направи близо до разсадника Черна гора, близо до Маринка. „Там съчетавайки ландшафната  архитектура, която екипът предлага, би се получил добър център, защото горе мястото е проветриво“, каза още той.

По думите на главния архитект на Общината Веселина Илиева идеята за изграждане на крайградски, екологичен парк със съответните зони и кътове за животни е дългогодишна. „Бургас не разполага с такъв атракционен парк и нуждата се усеща. Най-близкият такъв кът е в Айтос и той е с ограничен капацитет. Още с изготвянето на Общия устройствен план (ОУП)на града през 2009-2010 година бяха проучени възможностите за изграждане и предвиждане на място за изграждане на зоопарк“, каза още Илиева.

Изненадващо днес на общественото обсъждане не присъстваха голям брой жители. На дискусията дойде и Кирил Петков- директорът на Горско стопанство – Бургас. Той пък поиска разяснение относно  скоростта и посоката на вятъра в мястото. Подозренията са, че миризмата от животните може да се понесе към Бургас и най-вече към к-с „Меден рудник“. На срещата присъства и Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие”. Прединвестиционно проучване бе представено от арх. Десислава Василева от консорциума „Урбанико”.