sveshti_cyrkva

Архангелова задушница се отбелязва в съботата преди празника на Свети Архангел Михаил - 8 ноември. Тя е една от трите Големи Задушници, които православните християни отбелязват всяка година.

В този ден се отдава почит към паметта на починалите, вечна признателност на офицерите и войниците, загинали за България и на всички паднали в редовете на Българската армия.

Днес всеки православен храм се извършва специално богослужение - Литургия за упокой и Обща панахида, която се отбелязва като Задушница.

Архангеловата задушница е израз на вярата ни в безсмъртието на душата и във възкресението на мъртвите.

В Бургас има извънредни автобуси за Архангелова задушница, съобщиха от общината.

Общоградското

възпоминание на Задушница ще започне в 10 ч. с изпълнение на траурна музика от Духов оркестър пред Дома на покойника в Гробищния парк. Половин час по-късно ще бъде отслужена заупокойна молитва. За 11 ч. е предвидено поднасяне на цветя на гробни места на видни бургазлии. Кметът Димитър Николов ще отдаде почит пред паметниците на поетесата Петя Дубарова и големия дарител Александър Коджакафалията.

От 11.30 ч. поделенията от гарнизон Бургас, съвместно с Община Бургас, организират ритуал по поднасяне на венци и цветя на Паметника на загиналите от 24-ти „Черноморски полк” пред Военен клуб.

За безпрепятственото придвижване на потока от хора и автомобили, както и за предотвратяването на инциденти, ще следят служители на Областна дирекция ”Полиция” и Дирекция „Управление при кризи, обществен ред и сигурност” при Община Бургас.