Наводнени мазета, мухлясали и плесенясали стени, преливащи кладенци и реки в дворовете... Това са неволите, с които вече трети месец се борят над 30 семейства от бургаския квартал Банево. Обилните дъждове и топенето на снеговете тази зима са довели да страшната и ужасяваща гледка и мизерията, в която са принудени да живеят десетките баневски домакинства.
Костадина Стоянова е на 56 години. Родена е, отраснала е и живее в Банево с двете си деца и четирите си внучета. Казва, че откакто се помни, такова бедствие за първи път сполетява баневци.
„В тази част на квартала, от по-горната страна живеем около 200 семейства. В Банево няма изградена канализация за отпадни води. Всяка година се случва да се наводни двора на къщата заради обилни дъждове, но такова чудо като тази година не е имало. Мазетата са пълни до горе с вода, така са откакто започнаха да се топят снеговете”, оплаква се Костадина.
Над 30 домакинства от квартала продължават да бедстват, заради придошлата вода. От Общината и другите институции били безсилни да отводнят мазетата, тъй като водата нямало къде да се оттече.
„Като станаха наводненията, дойдоха от Общината и Гражданска защита.
Като огледаха обаче, казаха че не можели да отводнят къщите, защото нямало шахти, в които да се излива изпомваната вода. Затова оставиха така мазетата, пълни с вода”, казва Костадина.
Кварталното дере е импровизираната канализация в Банево. В него се изливат дъждовните и септични води на целия квартал. Къщите, които са построени в близост до дерето не са наводнени. Всички останали, обаче, плуват във вода. В това число и някои от новопостроените вили в квартала.
„Много пъти се обръщахме към кмета на Банево да помогне. Сега нали сме квартал на Бургас, а нямаме нищо общо с града. Има в България къде-къде по-малки села, които си имат канализация, а ние тука тънем в мизерия”, оплаква се Костадина.
Сега част от уличната мрежа в квартала е разкопана. Полагат се тръби, които ще бъдат свързани към две шахти. Така щели да спасяват къщите от други наводнения. Работниците, които полагаха тръбите, обясниха за Грамофона Нюз, че тази мярка не е гаранция, че домовете на хората отново няма да плувнат във вода.
„Сега полагат тръби. Ами добре. Обаче кой ще ни отводни мазетата. То така, както е тръгнало, тази вода и до края на лятото може да не се изпари. Ето, тази къща е стара например, още известно време така във вода и може да рухне. Тогава общината ще ни осигури ли нови къщи”, пита разгневено Костадина.