„Днес сме се събрали, за да актуализираме състава и да набележим план за работа на създадения през 2006 год. с Решение на Министерски съвет, областен обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията /ООСППК/. Убеден съм, че обединявайки усилията си ще успеем да превърнем съвета в реално работещ орган с ясна цел – борба с корупционните практики и с наложилото се в обществото мнение за безрезултатност в тази борба”, с тези думи областният управител откри първото заседание на Съвета за 2010 год.
В новия състав влизат представители на полицията, на държавните и образователни институции, общественият посредник на Бургас, както и тези на общините Средец и Поморие. Председателите на търговско-промишлената палата, търговско - индустриалната камара, членове на граждански сдружения, асоциации и неправителствени организации. Постъпилите в ООСППК сигнали ще се разглеждат по време на заседания и ще бъдат изпращани на компетентните органи, като председателят на Съвета ще има грижата да изисква информация за хода на разследването по даден сигнал. От териториалните звена и ведомства да се изискват обобщени 6-месечни справки за постъпилата информация за корупция, да се провеждат периодични срещи с неправителствени организации, работещи в сферата на превенцията и
борбата с корупцията. Съвета ще провежда изнесени заседания по общини, за да бъде улеснена обществеността в подаването на сигнали и жалби. Организирането и провеждането на антикорупционно обучение за новопостъпилите служители, както и оказване на методическа подкрепа на администрацията на местната власт от страна на Областна управа, също се откроиха като основни задачи за тази година.
По време на срещата присъстващите констатираха и факта, че в последните години се наблюдава спад в общественото доверие към работата на съветите по превенция и противодействие на корупцията. Ето защо те се обединиха около мнението, че изключително важно е Съвета да излиза с категорична позиция по обществено значими и наболели проблеми.
Областният управител Константин Гребенаров изказа твърдата си позиция, че борбата с корупцията би била немислима без участието на средствата за масова информация, които да бъдат коректив и двигател на дейността на Съвета. По тази причина той предложи на следващото заседание да бъдат поканени представители на местните медии, които да се включат активно в борбата с един от най-големите бичове в съвременното българско общество.
Позицията, която гласуваха членовете на ООСППК по време на това свое заседание е категорично осъждане на направените заменки, които са в явен ущърб на обществените интереси и искане за тяхното отменяне.