Застрашени са вековни дървета
През последните години 11 растителни вида, типични само за Странджа, са намалили своята численост или напълно са изчезнали, алармират от Дирекцията на природния парк. Такива са страндажнското сапунче и тиса. Една от причините за малката популация е събирането на билки за украса или изсичането на гори, което води до унищожаване на странджанската боровинка и дъба.
Едва десет броя са останали от тиса, дърветата са разположени на голямо разстояние един от друг и са мъжки екземпляри, а консервативните мерки не са възможни, казват експерти по биоразнообразие. Това показва, че естествените възможности за възстановяване на популацията му са практически нулеви, и този вид ще съществува в българската част на Странджа докато не умрат последните екземпляри. При кримския чай незаконно се изземват растения, а той е с малка численост. Пролетната циклама се събира за букетчета,
които се продават около Първа пролет.
По специален проект, който се изпълнява от ДПП „Странджа“ по оперативна програма „Околна среда“, приоритетна ос 3 - “Опазване и възстановяване на редки и защитени растителни видове на територията Природен парк Странджа“, който е тригодишен, ще бъде създаден разсадник - банка за семенно и вегетативно размножаване на застрашените растения, която ще служи за възпроизводство на видовете. Единадесет ще бъдат изкуствено възпроизведени и върнати в естествената им среда.
Седем посетителски маршрута ще бъдат разработени по време на проекта, като ще могат да се видят точно изчезващите 11 застрашени вида. Вековните дървета ще бъдат оформени като атракции, ще бъдат заградени и поставени табели с надписи пред тях. Част от проекта включва и създаването на експозиция “Редки и защитени видове на Странджа” . Авторите на проекта разчитат с нея да бъде подобрена информираността на местното население за ценността на застрашените видове и за тяхното опазване.
На снимката странджанска боровинка