Пантеона

В Международния ден на бившите политзатворници и концлагеристи младежи социалисти почистиха и боядисаха паметника Пантеон в Морската градина.

Инициативата е организирана от Младежкото обединение към БСП-Бургас и е по повод 65-та годишнина от победата над фашизма и края на Втората световна война.

Пантеона

Венци и

цветя пред паметника положиха представители на Българският антифашистки съюз, Българската социалистическа партия и други леви организации и структури от Бургас.

Международният ден на пострадалите от фашизма и войната е избран и обявен от Международната федерация на борците от Съпротивата и пострадалите от фашизма.

На 11 април 1945 г., при настъплението на американската армия в Тюрингия, въоръжени лагеристи от Бухенвалд нападат стражевите кули и предизвикват бягството на германските войници. От тогава Денят е честван и като международен ден на бившите политзатворници и концлагеристи.