Подписка

Организаторите на кампанията „Срещу насилието”, която се провежда в Бургас и събира подписи през уикендите, са се жалвали пред Сдружението за насърчаване на гражданската инициатива. Община Бургас им е взела доста пари за малката паянтова масичка, на която събират подписи. Третирали ги като преместваем обект по чл. 56 и по този закон ги таксували. Все едно, че продават вестници или сладолед.

Лектори

„Некоректно и незаконно е да плащаме такса в Община Бургас, за да организираме подписка”, категорично заявиха експертите по гражданските права. Красимира Каменова и Атанас Славов разнищваха този проблем по време на дискусия в Бургас. Съветът им е да не се заплаща такса от гражданските организации, а наложената глоба да се обжалва в съда. „Правото да протестираме е наше свещено право”, заяви Атанас Славов.
Григор Пеев

/>

От Сдружението за насърчаване на гражданската инициатива настояват за промени в закона за референдумите. Предложенията отлежават вече три месеца в Народното събрание и до този момент без резултат. Пример недомислието на този закон е казусът със созополското село Извор, което иска да мине към Бургас. Това е първото населено място, където са провели местен референдум по новия закон. Преди селата можеха да се отделят от някоя община и да преминават към друга само с подписка. Събрали са 79%, като останалите 21% просто не са излязли да гласуват. Референдумът се проведе на 23 август 2009 г. Сега кметът Григор Пеев не знае къде се намират документите. Вече повече от 7 месеца те отлежавали в Министерски съвет. Кметът на Созопол казал да не го търсят за проблеми, защото те вече са избрали да бъдат към община Бургас. Бургаският кмет казал, че няма проблем, но първо трябва да дойдат документите.

„Казусът е сложен, но се радвам, че има практически проблеми, защото на много места изобщо не се провеждат референдуми”, коментира Даниела Божинова от Сдужението за насърчаване на гражданската инициатива.

Даниела Божинова